Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Cechy i zastosowanie pistoletów lakierniczych
Pistolety lakiernicze pomagają w dokładnym oraz szybkim malowaniu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzeń możliwe jest również uzyskanie równej powłoki, sposób nakładania farby nie wymaga od obsługującego posiadania dodatkowych umiejętności. Na rynku dostępnych jest szereg różnych modeli, które działają lepiej lub gorzej – w zależności od zastosowanych technologii. Czym charakteryzują się pistolety lakiernicze?
Pistolety lakiernicze – podstawowe informacje
System działania każdego pistoletu lakierniczego można pokrótce zdefiniować jako podobne działanie do puszki ze sprayem. Lakier rozpylany jest przez specjalną dyszę przy zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia, które nie może być zbyt duże. Dzięki specjalnemu systemowi rozpylania lakier wydostaje się pod postacią bardzo drobnych kropel, a to wpływa na jego równomierne osadzanie się na malowanej powierzchni.
Jak odpowiednio dobrać pistolet lakierniczy i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Specjalista z firmy RG Narzędzia wyjaśnia:
Przede wszystkim należy dopasować dany model do prac, jakie będą przy jego pomocy wykonywane. Wówczas skuteczność urządzenia jest zdecydowanie większa.
Pistolety lakiernicze dzieli się na dwie podstawowe kategorie:
- HVLP – jest kategorią pistoletów niskociśnieniowych, które potrzebują większej ilości powietrza,
- HP – są kategorią pistoletów o wysokim ciśnieniu.
Charakterystyka modeli pistoletów lakierniczych
Pistolety o niskim ciśnieniu posiadają większą ilość otworów na dyszy. Tym samym liczba otworów, przez które wydostaje się lakier jest większa, a ciśnienie jest odpowiednio niższe. Zwiększa się natomiast ilość farby, jaka wydostaje się z pistoletu.
W przypadku pistoletów wysokociśnieniowych sytuacja jest zupełnie odwrotna – ilość otworów jest mniejsza, przez co ciśnienie jest większe, a to z kolei powoduje, że farba wydostaje się dużo większym ciśnieniem, ale w mniejszej ilości.
Na podstawie rodzaju pistoletu konieczne będzie dobranie do niego odpowiednich rozmiarów zbiornika na farbę. W przypadku wysokociśnieniowych urządzeń najlepszym rozwiązaniem będą zbiorniki o małej pojemności. Dla niskociśnieniowych pistoletów, gdzie potrzebna jest duża ilość lakieru, konieczne będzie zastosowanie pojemników o większej pojemności.
Zbiornik na lakier, w zależności od modelu pistoletu, może być umiejscowiony na dole lub na górze urządzenia. Nie ma to większego wpływu na działanie pistoletu – jednak jest to istotne dla wygody osoby używającej urządzenia.
Czym się kierować przy wyborze pistoletu lakierniczego?
Wybierając pistolet lakierniczy, należy pamiętać, że w tym przypadku nie istnieje uniwersalne rozwiązanie. Urządzenia z tej kategorii powinny być dopasowywane do indywidualnego zapotrzebowania. Najwięcej możliwości oraz funkcji dostarczają pistolety lakiernicze z najwyższej półki cenowej. Wybierając droższe urządzenia, można liczyć na odpowiednią jakość wykonania oraz gwarancję niezawodności. Najtańsze modele nie zawsze wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, przez co praca może być bardziej uciążliwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana