Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Charakterystyka żużla wielkopiecowego
Proces powstawania żużla, mimo że przebiega tak samo, jego skład chemiczny może być bardzo zróżnicowany. Żużel wielkopiecowy to kruszywo uzyskiwane na drodze recyklingu innych surowców nieorganicznych. Jest bardzo chętnie wykorzystywany, jako składnik do produkcji, np. cementu lub betonu. Sprawdźmy zatem, jak powstaje ten rodzaj kruszywa i jakie jest jego zastosowanie?
Czym jest żużel wielkopiecowy i jak powstaje?
Żużel wielkopiecowy jest produktem ubocznym otrzymywanym w procesie wytapiania surówki w wielkim piecu hutniczym, skąd jego nazwa. Proces wytopu następuje w temperaturze ok. 1500°C. Po oddzieleniu od surówki stopiony żużel poddany zostaje procesowi granulacji za pomocą chłodzenia wodą lub powietrzem. Skład chemiczny żużla zależy od rodzaju użytego topnika oraz od tego, jakie pierwiastki znajdują się w rudzie. Najczęściej jest to krzem, glin, wapń, magnez, a także fosfor, mangan, sód czy tytan.
Żużel wielkopiecowy wyróżnia się wysoką odpornością na mróz, ogień i zmiany temperatury, ma on również dobre właściwości izolacyjne. Te wszystkie cechy sprawiają, że materiał ten ma szerokie zastosowanie – dowiadujemy się w rozmowie z naszym rozmówcą reprezentującym firmę Ekoprod zajmującą się produkcją kruszyw.
Żużel jest wydobywany za pomocą ciężkiego sprzętu. Ma on dużo mniejszą wagę niż kruszywa naturalne, a jego koszt jest niewielki. Odpowiednio rozdrobniony i aktywowany żużel wykazuje właściwości wiążące, co oznacza, że w połączeniu z wodą dobrze wiąże i twardnieje jak cement. Niewątpliwą zaletą cementów zawierających żużel jest duży przyrost wytrzymałości w długim okresie twardnienia.
Zastosowanie żużla wielkopiecowego
Żużel wielkopiecowy jest bardzo chętnie wykorzystywany, jako składnik do produkcji cementu, betonu, wełny i cegieł żużlowych czy mieszanek budowlanych. Bardzo dobrze łączy się z wodą i posiada szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Z tego rodzaju materiałów korzysta się zarówno w budownictwie drogowym, mieszkalnym, przemysłowym, wodnym, jak i w rolnictwie. Materiał żużlowy stosowany jest przy produkcji dachówki cementowej, przy wykonywaniu posadzek betonowych, obiektów w budownictwie hydrotechnicznym i morskim, np. zapory, nabrzeża, produkcji zapraw murarskich i tynkarskich czy przy wykonywaniu nawierzchni drogowych, parkingowych i chodnikowych. Żużel wielkopiecowy dodaje gruntowi stabilności i spaja masę bitumiczną, co wpływa korzystnie na przyczepność drogi. Jak widać, popularność kruszyw cały czas rośnie i mają one zastosowanie w coraz to nowszych branżach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana