Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Co warto wiedzieć o centralnym smarowaniu?
Sprawnie działające maszyny to dobrze działające przedsiębiorstwo. Każdy właściciel firmy używającej maszyn chciałby, aby działały one bezawaryjnie i szybko. W praktyce bywa różnie. Rozwiązaniem, które wydaje się optymalne, by uniknąć przestoju maszyn jest centralne smarowanie.
Co nazywany układem centralnego smarowania?
W skład podstawowego systemu centralnego smarowania zawsze wchodzi pompa, która wtłacza środek smarny do właściwych elementów maszyny. Poza tym w układzie takim są przewody smarowne, elementy dozujące, zawory, złącza, systemy smarowania oraz filtry. Dobrze zaprojektowane układy smarowania pozwalają na w pełni automatyczne dozowanie smaru do wszystkich, wymagających tego elementów maszyny. Co więcej, dozowanie to jest regularne oraz precyzyjne – podpowiada specjalista z wrocławskiej firmy TriboTec.Układy centralnego smarowania mają zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Znajdziemy je w fabrykach, na liniach produkcyjnych, w transporcie, w maszynach budowniczych i budowlanych, w każdym sektorze przemysłu od spożywczego po wydobywczy. Każda maszyna ma swoją specyfikację zalecanych środków smarnych oraz czas ich wymiany lub uzupełnienia. Centralny układ smarowania bierze to pod uwagę.
Typy układów centralnego smarowania.
Układy centralnego smarowania dzielą się na:- Jednoliniowe – przeznaczone do niewielkich maszyn, które mają niewielkie zapotrzebowanie na środek smarny.
- Dwuliniowe - mają zastosowanie w dużych maszynach.
- Progresywne – zalecane do maszyn, które mają miedzy kilka a kilkaset punktów smarnych, ale używają niewiele smaru.
- Natryskowe – podają określoną dawkę smaru wprost na powierzchnię roboczą za pomocą sprężonego powietrza.
- Impulsowe – precyzyjnie podają małą ilość smaru w określone miejsce, w określonym czasie.
Zalety stosowania centralnego smarowania.
Główną korzyścią z zastosowania w przedsiębiorstwie układu centralnego smarowania jest płynność pracy maszyn, gdyż nie trzeba ich wyłączać na czas smarowania. Zapewnia to nieprzerwane działanie linii produkcyjnej. Używając centralnego smarowania mamy całkowitą kontrolę nad częstotliwością podawania środka smarującego oraz jego ilością. Oczywistym jest fakt, że unikamy błędów, jakie mogą powstać, gdy czynność smarowania wykonuje pracownik, np. zastosowanie nieodpowiedniej ilości smaru. Czynność ta jest całkowicie zautomatyzowana. Kolejną zaletą związaną z korzystaniem z centralnego smarowania jest dłuższa eksploatacja maszyn, ponieważ są one posmarowane w odpowiednim czasie, miejscu i z zastosowaniem właściwej ilości środka smarującego.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana