Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Co zaliczamy do instalacji niskoprądowych?
Instalacje niskoprądowe to różne systemy i sieci pracujące na niskim napięciu znamionowym, nieprzekraczającym poziomu 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądy stałego. Instalacje niskoprądowe są coraz powszechniej stosowane nie tylko w domach, ale także w różnych obiektach użyteczności publicznej oraz w halach przemysłowych i produkcyjnych.
Instalacje niskoprądowe, czyli jakie?
Jak wspomniano wcześniej, z instalacją niskoprądową mamy do czynienia, gdy sieć pracuje na niskim napięciu znamionowym. W praktyce oznacza to, że jest to cała masa różnych systemów i sieci, które funkcjonują w różnych budynkach. Instalacją niskoprądową jest układ kabli i przewodów wraz z całym osprzętem, które mają zakończenie w postaci gniazdek wtyczkowych i wpustów oświetleniowych. A więc taka instalacja różni się od typowej instalacji elektrycznej jedynie napięciem, w jakim pracuje. Jak każda inna sieć doprowadza prąd do odbiorników przez sieć rozdzielczą.
Tak naprawdę bez instalacji niskoprądowych nie działałoby mnóstwo systemów, z których na co dzień korzystamy – jest to zatem ważny element sieci elektrycznej jako całości. Warto zatem powierzyć jej wykonanie fachowcom – firmie WI-KO-MA Instalacje Elektryczne z Rybnika. Przedsiębiorstwo wykonuje instalacje elektryczne na Śląsku.
Przykłady instalacji niskoprądowych
Dzięki instalacjom niskoprądowym możliwe jest działanie różnych systemów rejestrowania i ostrzegania oraz kontroli dostępu, a także podniesienie standardu budynku pod względem bezpieczeństwa i łączności.
Popularnym systemem działającym na niskim napięciu jest BMS, czyli system zarządzania budynkiem, który służy do monitorowania podłączonych urządzeń. Jest to rozwiązanie coraz powszechniej wykorzystywane w domach inteligentnych. Ponadto instalacje niskoprądowe znajdują zastosowanie przy systemach kontroli dostępu oraz urządzeniach sygnalizujących włamania i napady – czyli popularnych SSWiN. Bez instalacji niskoprądowych nie działałyby systemy alarmowe i przeciwpożarowe, które wykrywają pożar i automatycznie powiadamiają straż pożarną.
Kolejnym zastosowaniem instalacji niskoprądowych są rejestratory czasu pracy służące do monitorowania obecności pracowników. Działają na zasadzie czytników kart lub linii papilarnych. Sieci niskoprądowe są nieodzownym elementem systemów UPS, czyli awaryjnego zasilania, które są obligatoryjne dla podtrzymania ciągłości pracy przedsiębiorstw i placówek medycznych. Dodatkowo instalacje niskoprądowe wykorzystuje się do systemów telewizji satelitarnej oraz sieci komputerowej LAN i okablowania strukturalnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana