Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym są mostki termiczne i jak zapobiegać ich powstawaniu
Mostki termiczne to miejsca w budynku, gdzie występuje zwiększone przewodzenie ciepła przez elementy konstrukcyjne. Mogą być przyczyną strat energii, powstawania pleśni oraz obniżenia komfortu cieplnego mieszkańców. Warto więc poznać, czym są mostki termiczne, jakie są ich rodzaje oraz jak zapobiegać ich powstawaniu, aby utrzymać wysoką jakość życia w naszych domach.
Rodzaje mostków termicznych
Mostki termiczne można podzielić na dwa główne rodzaje – geometryczne i materiałowe. Mostki geometryczne powstają na skutek zmiany kształtu elementów konstrukcyjnych, np. w miejscach łączenia ścian zewnętrznych z podłogą czy stropem. Zmiana kształtu powoduje zwiększenie przewodnictwa cieplnego, co prowadzi do większych strat energii. Mostki materiałowe są wynikiem zastosowania materiałów o różnej przewodności cieplnej w jednym elemencie konstrukcyjnym, np. stalowych elementów wspornikowych w ścianach zewnętrznych. Stal jest materiałem o wysokiej przewodności cieplnej, co sprawia, że może ona przenosić ciepło na zewnątrz budynku.
Skutki powstawania mostków termicznych
Mostki termiczne mogą prowadzić do szeregu negatywnych skutków, zarówno dla mieszkańców, jak i dla samego budynku. Przede wszystkim są przyczyną zwiększonego zużycia energii na ogrzewanie, co przekłada się na wyższe rachunki za energię. Ponadto, w miejscach występowania mostków termicznych obniża się temperatura powierzchni elementów konstrukcyjnych, co może prowadzić do kondensacji pary wodnej i powstawania pleśni. Pleśń nie tylko szkodzi zdrowiu mieszkańców, ale także może prowadzić do uszkodzeń materiałów budowlanych.
Jak wykryć mostki termiczne?
Wykrycie mostków termicznych występujących w ociepleniu poddasza czy innych elementów jest kluczowe dla zapewnienia komfortu cieplnego i efektywności energetycznej budynku. Najczęściej stosowaną metodą jest termowizja, czyli badanie rozkładu temperatury na powierzchni elementów konstrukcyjnych za pomocą kamery termowizyjnej. Dzięki temu można zlokalizować miejsca o obniżonej temperaturze, które mogą świadczyć o występowaniu mostków termicznych. Innym sposobem jest analiza numeryczna, np. za pomocą programów komputerowych do symulacji przewodzenia ciepła w budynkach.
Zapobieganie powstawaniu mostków termicznych
Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią izolację termiczną budynku, którą wykonać może firma oferująca w Opolu usługi remontowo-budowlane M-BUD. W przypadku mostków geometrycznych można zastosować np. izolację cieplną w miejscach łączenia ścian zewnętrznych z podłogą czy stropem, co zmniejszy straty energii. W przypadku mostków materiałowych warto zastanowić się nad zastosowaniem materiałów o niższej przewodności cieplnej np. drewna zamiast stali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana