Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Dlaczego warto korzystać z kruszyw hutniczych?
Coraz częściej przy realizacji dużych inwestycji budowlanych czy drogowych można zauważyć obecność kruszywa hutniczego. Nic dziwnego – wszak są one tańsze niż kruszywa naturalne, mając jednocześnie bardzo zbliżone właściwości fizyczne i mechaniczne. W niniejszym artykule postanowiliśmy opisać korzyści, jakie płyną ze stosowania kruszyw hutniczych?
Recykling doskonały?
Bieżąca produkcja metali w hutach generuje sporą ilość odpadów. Część z tych odpadów zostaje poddana leżakowaniu na miejscach stabilizacji chemicznej. Skład takich hałd to przede wszystkim krzemiany magnezu i wapnia, wszelkie tlenki manganu czy żelaza oraz inne pierwiastki, które wykrystalizowały się na skutek powolnego procesu studzenia. Zapytaliśmy pracownika firmy Martans o to, jakie właściwości fizyczne i mechaniczne wykazuje kruszywo hutnicze? Powiedział nam, że:
Pod względem wytrzymałości są one niemal identyczne, jak w przypadku kruszyw pochodzenia naturalnego. Ważne jest tutaj bezpieczeństwo ekosystemu, dlatego kruszywa są badane i jak wykazują ekspertyzy, nie powodują one zanieczyszczenia wód gruntowych, chociaż ich właściwości drenażowe nie są najlepsze. Jednak do wykonania podsypki po budowę autostrady, drogi szybkiego ruchu, pobocza, placów parkingowych czy jako wypełnienie torowisk sprawdzą się świetnie. A najważniejszy jest fakt, że odpady produkcji hutniczej mogą być ponownie wykorzystane bez konieczności tworzenia miejsc składowania.
Wielkie inwestycje infrastrukturalne
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat jakość i ilość dróg szybkiego ruchu przechodzących przez Polskę znacznie się poprawiła. Z uwagi na fakt, że jesteśmy krajem dosyć uprzemysłowionym pod kątem ilości posiadanych hut, szczególnie na południu Polski, mogliśmy wykorzystać nową technologię produkcji kruszywa do realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Próba realizacji tego zadania bazując jedynie na zasobach w kruszywa naturalnego, nie byłaby możliwa na tak dużą skalę.
Kolejnym miejscem, w którym wykorzystuje się kruszywa hutnicze, są tory wyścigowe. Kruszywa hutnicze charakteryzują się większą szorstkością niż te naturalne, co powoduje, że nawierzchnia, po której poruszają się zawodnicy, oferuje lepszą przyczepność. W sportach wyczynowych ma to ogromne znaczenie i w wielu sytuacjach stanowi to pomiędzy być, a nie być dla kierowcy. Jeżeli jednak nie mamy pewności czy przy realizacji danego rodzaju inwestycji kruszywo hutnicze będzie najlepszym wyborem, to warto skonsultować się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się handlem tym surowcem. Odpowiednia wiedza fachowców może przyczynić się do znalezienia znacznych oszczędności na etapie zakupu surowców pod budowę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana