Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Dom podpiwniczony czy niepodpiwniczony?
Budowa własnego domu jednorodzinnego jest marzeniem wielu osób. Wybranie odpowiedniego projektu budynku stanowi jedną z najważniejszych kwestii, którą należy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Obecnie, rynek architektoniczny oferuje wiele różnorodnych możliwości, jeśli chodzi o układ pomieszczeń czy też zaaranżowanie przestrzeni wedle potrzeb klientów. Wiele firm pozwala także na dokonywanie w projekcie wielu zmian, które spełniają indywidualne oczekiwania. Osoby planujące budowę własnego domu, bardzo często zastanawiają się, czy wybrać projekt domu podpiwniczonego. W dzisiejszych czasach piwnica jest zazwyczaj jedynie dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Kiedy zdecydować się na budowę domu podpiwniczonego?
Dom podpiwniczony – zalety
Wiele osób rezygnuje z podpiwniczania domu, jednakże taka decyzja może spowodować, iż w budynku zabraknie miejsca spełniającego funkcje gospodarcze. W związku z tym konieczne będzie m.in. wybudowanie kotłowni na kocioł grzewczy, który w wielu domach znajduje się właśnie w piwnicy. Dodatkowo piwnica może posłużyć, jako dodatkowe pomieszczenie, które zostanie zagospodarowane wedle indywidualnych potrzeb mieszkańców, np. na siłownię bądź pralnię.
Oprócz tego piwnica stanowi idealne miejsce na przechowywanie przetworów lub narzędzi i różnego rodzaju sprzętu. Budowa domu podpiwniczonego da możliwość na zagospodarowanie pomieszczenia przeznaczonego na piwnicę wedle indywidualnych upodobań. Nie będziemy także zmuszeni do dodatkowego budowania kolejnych zabudowań na działce, aby służyły jako pomieszczenia gospodarcze.
Budowa domu bez piwnicy
Budowa domu niepodpiwniczonego będzie mniej kosztowną inwestycją, niż budowa domu z piwnicą. W takiej sytuacji nie będziemy musieli się także martwić o konieczność zaizolowania ścian przed wodami gruntowymi.
Jak mówi specjalista z Firmy TS – koncept, świadczącej usługi budowlane:
W dzisiejszym budownictwie i projektowaniu domów, coraz mniej powszechne staje się uwzględnianie w projektach pomieszczenia, jakim jest piwnica. Kotłownie, a także garaże mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla piwnicy. Dodatkowo wiele projektów domów może być dostosowywanych do indywidualnych potrzeb klientów, dzięki czemu nie należy się obawiać, iż brak tradycyjnej piwnicy może przyczynić się do tego, iż nie będziemy mieli wystarczająco dużo miejsca spełniającego gospodarcze funkcje.
Dom podpiwniczony – na co zwrócić uwagę?
Decyzja o budowie domu z piwnicą lub bez bardzo często może być zależna nie tylko od naszych indywidualnych upodobań, ale również od działki, na jakiej zamierzamy postawić budynek. W pierwszej kolejności należy więc dokładnie zbadać poziom wód gruntowych. Ławy fundamentowe mające utrzymywać obciążenie budynku powinny być szersze, niż oparte na nich ściany piwnicy, jeśli decydujemy się na dom podpiwniczony. Bardzo ważne jest także wykonanie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, która zapewni ochronę ścianom oraz fundamentom domu. Szczególną uwagę warto zwrócić również na rodzaj materiału, jaki ma być zastosowany do postawienia zewnętrznych ścian piwnicy.
Zarówno budowa domu z piwnicą, jak i bez piwnicy, może mieć wiele korzyści. Ostateczny wybór projektu powinien być uzależniony głównie od naszych indywidualnych potrzeb, a także zasobów finansowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana