Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Gdzie należy zastosować zabezpieczenie przewodów w postaci osłon termicznych?
O tym, jak ważne jest bezpieczne prowadzenie przewodów (np. elektrycznych) wiedzą chyba wszyscy – a na pewno mają tego świadomość profesjonaliści. Instalacja układana w budynku jest narażona na szereg uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli przewody są zamontowane na zewnątrz, dodatkowo wystawione są na czynniki zewnętrzne takie jak: temperatura, wilgotność czy promieniowanie słoneczne. Takie przewody elektryczne potrzebują zatem dodatkowej ochrony w postaci osłon termicznych.
Osłona przewodów elektrycznych – dlaczego jest tak ważna?
Osłona przewodów elektrycznych jest nieodzownym elementem instalacji elektrycznej i pełni w niej bardzo istotną funkcję. Jej zadaniem jest ochrona kabli przed czynnikami mechanicznymi oraz termicznymi, mogącymi doprowadzić do ich uszkodzenia lub zniszczenia. Estetyczna, metalowa osłona przewodów poza tym, że chroni kable, może także pełnić funkcję ozdobną, po prostu je zakrywając. Tego typu osłony sprawdzą się na przykład w pomieszczeniach stylizowanych na loftowe.
Dzięki odpowiednio dobranym i zamontowanym osłonom przewodów elektrycznych skutecznie zmniejsza się ryzyko niebezpieczeństwa wynikającego z uszkodzenia przewodów. Do wykonania osłon najczęściej jest wykorzystywana stal nieocynkowana bądź nierdzewna.
Osłony termiczne – charakterystyka i zastosowanie
Osłony wysokotemperaturowe najczęściej są wykonane z włókna szklanego lub włókna z krzemionki, która jest całkowicie odporna na płomień. Mogą występować zarówno w postaci arkuszy, „rękawa”, jak i taśmy. Charakteryzują się odpornością na niezwykle wysoką temperaturę, sięgającą nawet kilkuset stopni Celsjusza. Najbardziej odporne osłony są w stanie przetrwać kilkanaście sekund w temperaturach dochodzących nawet do około 1500 -1600°C. Tak trwałe warianty znajdziesz na przykład w firmie Sur-Flex, która specjalizuje się w produkcji oraz dystrybucji osłon termicznych takich jak Pyrojacket czy Pyrosil. Oprócz sprzedaży doświadczeni fachowcy z firmy zajmują się doradztwem i pomagają wybrać produkty o odpowiednich parametrach.
Osłony termiczne stosuje się głównie w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, kolejowym oraz morskim. Są także wykorzystywane w stalowniach i hutach metali. Montuje się je, jako zabezpieczenie przed wysoką temperaturą węży, kabli, przewodów i rur na przykład przy kolektorach, piecach, gorących elementach maszyn i urządzeń. Osłony termiczne stanowią także zabezpieczenie przed poparzeniem operatora urządzenia o gorący wąż, w którym może płynąć bardzo gorące medium np. para wodna czy olej grzewczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana