Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza w teorii i praktyce
Inwentaryzację powykonawczą zawsze wykonuje się po zakończeniu budowy lub przebudowy obiektów, dla których wymagane było pozwolenia na budowę. Inwentaryzacje przeprowadza się po to, aby zweryfikować aktualny stan nieruchomości. O zakresie, jaki obejmuje inwentaryzacja powykonawcza, mówią przepisy prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra właściwego do spraw budownictwa.
Czym jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?
Zgodnie z definicją inwentaryzacja powykonawcza to pomiary sytuacyjne i wysokościowe dokonywane w celu zebrania danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów. W wyniku inwentaryzacji powstaje mapa opatrzona, która stanowi podstawę do przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Wykonawca prac geodezyjnych składa oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji. Inwentaryzacji może dokonać geodeta z odpowiednimi uprawnieniami – na przykład GEO-MAR biuro geodezyjne Lublin. Obowiązek dokonania pomiarów spoczywa na zamawiającym lub wykonawcy prac budowlanych, którzy muszą skontaktować się z biurem i umówić na dogodny termin dokonania inwentaryzacji.
Co podlega inwentaryzacji powykonawczej?
Inwentaryzacja powykonawcza jest działaniem legalizującym prace budowlane. Inwentaryzacji geodezyjnej podlegają obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz wolnostojące budynki mieszkalne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, a także sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV i infrastruktura wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna i gazowa o ciśnieniu roboczym nieprzekraczającym 0,5 MPa. Co ważne, pomiarom powykonawczym nie podlegają przyłącza, których połączenie z siecią znajduje się na tej samej działce co przyłącz lub na działce bezpośrednio do niej przylegającej. Wart podkreślenia jest fakt, że elementy schowane wymagają dokonania inwentaryzacji jeszcze przed zakryciem.
Co zawiera inwentaryzacja powykonawcza?
Pomiary powykonawcze mają na celu przygotowanie aktualnej mapy geodezyjnej na podstawie realnych pomiarów. Na mapie nanoszone są budynki i elementy przyłączy, a także pozostała infrastruktura, czyli ogrodzenia, furtki, bramy wjazdowe i tarasy, a także utwardzone powierzchnie. W czasie inwentaryzacji dokonuje się pomiarów bieżących, które dotyczą elementów ukrytych lub obiektów zanikających, na przykład przyłączy oraz pomiarów końcowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana