Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Główne metody uszczelniania piwnic
Piwnica, obok fundamentów, w największym stopniu narażona jest na niekorzystne działanie wód gruntowych. Wilgoć i woda gromadząca się w piwnicy może negatywnie wpływać na cały budynek, a także na urządzenia znajdujące się w podpiwniczeniu, na przykład piece grzewcze. Dlatego tak istotne jest zastosowanie odpowiedniej metody uszczelniania, zależnej od poziomu wód oraz warunków gruntowych.
Nie warto oszczędzać na materiałach izolacyjnych, ponieważ usuwanie szkód spowodowanych przez wodę lub naprawa uszkodzonej hydroizolacji może być skomplikowana i kosztowna. Przedstawiamy główne metody na skuteczne uszczelnienie piwnicy, w zależności od poziomu wód gruntowych oraz rodzaju podłoża, na którym usadowiony jest dom.
Uszczelnianie piwnicy na etapie budowy
Metodę oraz rodzaj hydroizolacji najlepiej określić już na etapie projektowania i budowy domu. Powinna być ona poprzedzona wykonaniem badań gruntowo-wodnych. Innego uszczelnienia będzie wymagał dom postawiony na przepuszczalnym gruncie z niskim poziomem wód, innych zaś dom na gliniastych i słabo przepuszczalnych gruntach z lustrem wody powyżej podpiwniczenia.
W przypadku niskiego poziomu wód gruntowych powinna wystarczyć hydroizolacja wykonana z masy bitumicznej i papy. Jeśli piwnica narażona jest na działanie wód gruntowych wyłącznie czasami, na przykład w trakcie wiosennych roztopów, konieczne będzie zastosowanie izolacji wzmacnianej za pomocą ścianki dociskowej. Warto również położyć dwie warstwy papy. W przypadku wysokiego stanu wód gruntowych budowa piwnicy nie jest wskazana. Jeśli jednak podpiwniczenie jest konieczne hydroizolacja powinna mieć postać szczelnej wanny zewnętrznej.
Metody uszczelniania gotowej piwnicy
Jeśli hydroizolacja z jakiegoś powodu zawiedzie, możemy spróbować ją naprawić. Piwnicę można uszczelnić od wewnątrz, za pomocą papy posadzkowej, folii budowlanej i wylewki betonowej. Może to być jednak rozwiązanie niewystarczające, zwłaszcza w sytuacji, kiedy hydroizolacja została uszkodzona przez napierającą pod ciśnieniem wodę.
Warto wówczas rozważyć uszczelnianie piwnicy od zewnątrz. Nowoczesne rozwiązania, oferowane na przykład przez firmę MAK-INIEKT nie wymagają odkopywania ścian piwnicy. Uszczelnienie wykonuje się za pomocą iniekcji kurtynowej. Poprzez otwory iniekcyjne wprowadza się żel, który tworzy na zewnątrz warstwę izolującą od wilgoci. Możliwe jest również zastosowanie iniekcji ciśnieniowej, w której roztwór iniekcyjny wprowadza się bezpośrednio do materiału budowlanego. W ten sposób można nie tylko utworzyć dodatkową warstwę hydroizolacji, ale również osuszyć już zalaną piwnicę. Jest to rozwiązanie niezwykle skuteczne i nie wymagające skomplikowanych prac budowlanych, związanych z odkryciem przykrytych gruntem elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana