Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Izolacja fundamentów pianką poliuretanową. Co warto wiedzieć?
Fundamenty, a zwłaszcza ich izolacja są ważnym elementem każdego budynku. Wyróżniamy dwa rodzaje izolacji. Izolacja przeciwwilgociowa zabezpiecza fundamenty oraz ściany przed wilgocią i wodą. Natomiast izolacja termiczna zapobiega utracie ciepła z wnętrza budynku. Poza tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi jak papa czy folia coraz większą popularnością cieszą się izolacje natryskowe z pianki poliuretanowej. Technologia ta pozwala na uzyskanie trwałej, jednolitej i odpornej izolacji.
Dlaczego tak ważne jest odpowiednie zaizolowanie fundamentów?
Fundamenty, choć są ukryte pod ziemią należą do kluczowych elementów każdego budynku. To właśnie na nich opierają się ściany nośne obiektu. Dlatego materiały użyte do budowy fundamentów muszą być odpowiednio wytrzymałe na obciążenia, ale przede wszystkim prawidłowo zaizolowane. Nieodpowiednio wykonana lub zbyt cienka hydroizolacja może skutkować tym, że wilgoć przedostanie się do fundamentów oraz ścian nadziemia i parteru. Jak wyjaśnia ekspert firmy specjalizującej się w wykonywaniu izolacji natryskowych:Technologia oraz materiały wykorzystywane do wykonania izolacji fundamentów w dużej mierze są uzależnione od warunków geologicznych panujących na działce. Szczególną uwagę należy zwrócić na izolację pionową fundamentów, która jest układana na powierzchni ścian fundamentowych. Jej rola polega na zatrzymaniu wilgoci, wody opadowej lub gruntowej przed wsiąknięciem w ścianę. Izolacja taka musi dokładnie przylegać na całej powierzchni do podłoża. Stosując tradycyjne materiały izolacyjne jak papa czy folia konieczne jest wyrównanie wszelkich nierówności. W przypadku zastosowania izolacji natryskowej z pianki poliuretanowej sytuacja taka nie występuje, ponieważ materiał izolacyjny jest nakładany metodą natryskową i dzięki temu samoistnie wypełnia ewentualne szczeliny ścian fundamentowych. Dlatego izolacja wykonana w tej technologii uznawana jest za najbardziej szczelną.
Jakie są zalety pianki poliuretanowej?
Natryskowe izolowanie pianką poliuretanową to technologia na tyle wszechstronna, że można w niej wykonywać izolacje termiczne oraz przeciwwilgociowe. Powszechnie uważa się, że pianka poliuretanowa jest jednym z najcieplejszych materiałów izolacyjnych. Poza stosowaniem jej do wykonywania izolacji nowo budowanych obiektów, z powodzeniem jest wykorzystywana do zabezpieczania fundamentów istniejących budynków. Zwłaszcza wtedy, kiedy ma miejsce przemarzanie ścian fundamentowych. Nawet cienka jej warstwa zapewnia oczekiwany efekt. Kolejną zaletą pianki poliuretanowej jest jej niska wchłanialność wilgoci i wody. Pianka o strukturze zamkniętokomórkowej cechuje się nasiąkliwością na poziomie zaledwie 2%. Dzięki temu nie wchłania wody i nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych nawet w środowisku o zwiększonej wilgotności. Ma to znaczenie również podczas jej montażu, ponieważ nawet w przypadku zalania schnie w kilka minut. Ważnym parametrem każdej izolacji jest jej twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Tu również pianka poliuretanowa wypada lepiej niż tradycyjne materiały izolacyjne. Jest ona odporna na zgniecenia, a szczelne przyleganie do ścian zapobiega jej przemieszczeniu czy usunięciu. Nie bez znaczenia jest także krótki czas nanoszenia i schnięcia izolacji z pianki poliuretanowej. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy prace wykonywane są w porach deszczowych. Należy również zwrócić uwagę na kwestie ekonomiczne. Cena izolacji z pianki poliuretanowej po uwzględnieniu wszystkich kosztów materiałów tradycyjnych oraz robocizny okazuje się porównywalna, a w niektórych przypadkach nawet niższa.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana