Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak dostosować mieszkanie pod wózek inwalidzki?
Adaptacja mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku widłowym jest konieczna, aby usprawnić jej codzienne funkcjonowanie. Usuwanie barier komunikacyjnych w mieszkaniu jest w tym kontekście kluczowe – osoba musi mieć pełną swobodę poruszania się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, co przekłada się na większą niezależność i możliwość samodzielnego wykonywania zwykłych czynności.
Adaptacja mieszkań dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim od A do Z
W myśl zasady, że im więcej miejsca, tym lepiej, mieszkania dla osób poruszających się na wózku projektowane są tak, aby ograniczyć ilość barier w postaci progów i drzwi. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie otwartej przestrzeni pomiędzy kuchnią a salonem. Ponadto, drzwi w mieszkaniu powinny być odpowiednio szerokie – najlepiej przesuwne i bez progów. W przypadku okien i drzwi balkonowych konieczne jest ujednolicenie wysokości klamek do możliwości osoby poruszającej się na wózku.
Dostosowanie mieszkania pod wózek inwalidzki wymaga obniżenia wysokości, na jakiej zamontowane są włączniki świateł i ograniczenia ilości mebli oraz ostrych krawędzi, które stanowią potencjalne ryzyko podczas upadku. Podstawą każdego projektu jest zatem minimalizm i ergonomia – mieszkanie nie może być bowiem zagracone, ale jednoczenie musi się znaleźć w nim wszystko to, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania. Przykładowo, firma handlowo-usługowa Reha-Bud specjalizująca się adaptacji mieszka na potrzeby osób z niepełnosprawnością stosuje kompleksowe systemy transportowe, rampy, platformy i elektryczne podnośniki ścienne. Zawsze dobierane są w pełni spersonalizowane rozwiązania, idealnie dostrojone do konkretnych potrzeb mieszkaniowych.
Ergonomiczna przestrzeń dla osoby poruszającej się na wózku
Poruszanie się na wózku inwalidzkim w standardowo urządzonym mieszkaniu może przysporzyć wiele trudności. Warto bowiem wiedzieć, że manewrowanie na wózku wymaga nieco więcej wolnej przestrzeni. Dlatego, aby ułatwić wykonywanie codziennych czynności, mieszkania dla osób z niepełnosprawnością ruchową adaptuje się w sposób funkcjonalny, maksymalnie wykorzystując dostępny metraż.
Oprócz likwidacji barier komunikacyjnych w całym mieszkaniu konieczne jest także dostosowanie mebli do specyficznych potrzeb osoby z niepełnosprawnością ruchową. W tym kontekście niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej wysokości szafek i blatów kuchennych oraz armatury sanitarnej. W mieszkaniu powinien znaleźć się także potrzebny do codziennego funkcjonowania sprzęt medyczny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana