Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak działa agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem niezbędnym wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do zasilania lub też jest ono niestabilne. Jako alternatywne źródło energii jest nieoceniony w przypadku awarii w dostawie prądu. Rozmiary agregatu umożliwiają też używanie go nawet na niewielkiej przestrzeni. Jak zatem działa taki sprzęt i gdzie się go stosuje?
Zasada działania urządzenia
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem zasilanym silnikiem. Podstawą jego działania jest zamiana energii mechanicznej, powstałej w wyniku spalania paliwa, na elektryczną, mogącą dalej zasilać podłączone urządzenia. Wprawiony w ruch wirnik części zwanej prądnicą odpowiedzialny jest za wytworzenie prądu elektrycznego w miejscu uzwojenia i przekazanie go dalej. Analogiczna sytuacja zachodzi w agregatach trójfazowych, tyle, że w tym przypadku cały proces odbywa się w trzech osobnych uzwojeniach.
Znajdujący się w agregacie silnik spalinowy zasilany jest paliwem, którym może być benzyna, olej napędowy lub gaz płynny. Wybór odpowiedniego wariantu zależy oczywiście od budowy jednostki napędowej. Poza rodzajem paliwa agregaty prądotwórcze można podzielić także pod kątem napięcia, jakie generują. Jednofazowy generator opiera się na napięciu 230 V i doskonale sprawdzi się przy napędzaniu urządzeń, które nie potrzebują zbyt dużej mocy. Agregat trójfazowy poradzi już sobie z dostarczaniem prądu dla bardziej wymagającego sprzętu.
Gdzie wykorzystuje się agregaty prądotwórcze?
Agregat prądotwórczy, bez względu na to, czy będzie zastępował źródło prądu tam, gdzie go nie ma, czy posłuży jako awaryjny generator zasilający, może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Specjaliści wskazują, że takie urządzenie powinno znajdować się na wyposażeniu domu jednorodzinnego, gdzie bez trudu zasili domowe urządzenia AGD czy RTV w razie awarii prądu. Najczęściej jednak generatory elektryczne znajdują zastosowanie o typowo przemysłowym charakterze.
Doradca z firmy Agar-Power w Łodzi wyjaśnia: Możliwość wygenerowania prądu bez dostępu do ogólnej sieci przydaje się przede wszystkim w budownictwie. Bardzo często plac budowy znajduje się w miejscu, gdzie nie ma jeszcze podłączonej instalacji elektrycznej, a zasilanie narzędzi jest przecież konieczne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku organizacji wszelkiego rodzaju eventów, imprez plenerowych, koncertów czy pokazów w takich miejscach, jak parki miejskie czy plaże, gdzie również dostęp do stałego zasilania jest niemożliwy.
Agregat prądotwórczy stanowi sprzęt w wielu przypadkach niezbędny. Nie zawsze jednak konieczne jest jego kupowanie. Jeśli ma być użytkowany doraźnie czy wręcz jednorazowo lepszym rozwiązaniem z pewnością będzie wynajęcie potrzebnego modelu w dużo niższej cenie i z gwarantowaną obsługą serwisową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana