Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak pozbyć się starej powłoki proszkowej
Stare powłoki proszkowej usuwa się z wielu powodów. Czasem są to pojawiające się defekty w postaci łuszczącej się powłoki czy odpadających płatów farby. Niekiedy zaś jest to po prostu chęć zmiany koloru danego elementy na inny. Niezależnie od tego, co jest powodem zmiany, proces usuwania starej powłoki za każdym razem wygląda w zasadzie podobnie. Co warto zatem na ten temat wiedzieć?
Metody usuwania farby proszkowej
W praktyce wyróżnia się dwie podstawowe metody usuwania farby proszkowej. Metody chemiczne to dwa rodzaje kąpieli, które pozwalają na skuteczne pozbycie się starych warstw farby proszkowej. Jedna z nich to gorąca kąpiel, która składa się z wodorotlenków. W tym przypadku czyszczenie polega na zmydleniu powłoki proszkowej ługiem. Druga kąpiel z kolei bazuje na niskiej temperaturze oraz wykorzystaniu rozpuszczalników. Tym samym jest ona mniej ekologiczna i przyjazna dla środowiska naturalnego. Obecnie stosuje się ją raczej rzadko. Metody termochemiczne wymagają natomiast przygotowania specjalnej kąpieli solnej. W czasie jej trwania w temperaturze ponad 400 stopni Celsjusza alkaliczne wodorotlenki łączą się z dodatkami utleniającymi. Element, który znajdzie się w takiej kąpieli bardzo szybko traci starą powłokę proszkową. Na koniec, aby wzmocnić ten efekt, dobrze jest przepłukać go później w letniej wodzie. Różne techniki odlakierowywania stosuje przykładowo podwarszawska lakiernia proszkowa Vi-kolor – warto się z nimi skontaktować, aby uzyskać w tym zakresie bardziej szczegółową poradę.Kiedy trzeba usuwać starą powłokę?
Jednak nie zawsze usuwanie starej powłoki proszkowej jest konieczne. Wiele problemów, takich jak zanieczyszczenia przyklejone do farby czy drobne kratery na jej powierzchni można szybko rozwiązać. Często z pomocą przychodzi kolejna warstwa farby, ale wcześniej należy pamiętać o wyrównaniu wszelkiego rodzaju niedoskonałości podłoża. Okazuje się bowiem, że farba proszkowa w czasie stapiania i żelowania bardzo dokładnie odwzorowuje zagłębienia i rysy, które istnieją na danej powierzchni. Trzeba więc usunąć za pomocą papieru ściernego wszelkie niedoskonałości. Można to zrobić zarówno ręcznie, jak i przy pomocy specjalistycznych narzędzi np. szlifierki oscylacyjnej. W czasie prac z użyciem papieru ściernego powstaje pył. Z tego powodu należy przeprowadzać je z daleka od urządzeń służących do malowania proszkowego. To bowiem prowadzić może do powstawania kolejnych mankamentów podczas malowania. Zwłaszcza, że podczas szlifowania powietrze kieruje się w większości w kierunku środka kabiny.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana