Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak prawidłowo układać kafelki w mieszkaniu?
Układanie kafelek w mieszkaniu umożliwia wykończenie powierzchni użytkowych. Płytki kamienne i ceramiczne wyróżniają się wysoką trwałością. Są także bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i z tego względu kafelkowanie łazienki, lub kuchni sprzyja higienie w tych wnętrzach. Technika ta wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi, ale pozwala też na wykończenie mieszkań w dowolnym stylu i na wysokim poziomie estetycznym. W zależności od wybranej kolorystyki dekoracyjnych kafelków, technika układania ich umożliwia aranżację zarówno wnętrz w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Jak prawidłowo układać kafelki?
Układanie kafelek w mieszkaniu – krok po kroku
Kafelkowanie wbrew pozorom nie jest wyłącznie czynnością techniczną. Proces ten należy rozpocząć od wyboru odpowiednich płytek. Pod uwagę trzeba brać nie tylko ich wygląd, ale także obciążenie i bezpieczeństwo użytkowania.
Układanie kafelek w mieszkaniu zawsze należy rozpoczynać od odpowiedniego przygotowania podłoża do wykonania prac. W tym celu trzeba dokładnie wyczyścić całą powierzchnię, usunąć tłuszcz, zabrudzenia i resztki poprzedniej okładziny. Podłoże musi być czyste, suche i równe. Dobrze sprawdzi się zaprawa samopoziomująca, którą wystarczy jedynie wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym. Masę wylewa się na nierówne miejsca, aby następnie rozprowadzić ją za pomocą ściągaczki gumowej i odpowietrzyć wałkiem kolczastym. Po upływie czasu rekomendowanego przez producenta podłoże należy zagruntować.
Przed ułożeniem płytek nanosi się zaprawę klejową. Rozrabia się ją zgodnie z zaleceniami producenta tak, aby nie pozostały żadne grudki. Stosuje się różne techniki układania płytek w zależności od przeznaczenia powierzchni i lokalizacji (wewnątrz lub na zewnątrz). Należy pamiętać, że płytki pochodzące z różnych partii zawsze układa się naprzemiennie, aby zniwelować ewentualne różnice w odcieniu.
W obszarze krawędzi płytek trzeba będzie je odpowiednio dociąć. W tym celu używa się gilotyny do płytek ceramicznych. Po tak przeprowadzonym procesie układania kafelek należy jeszcze dokonać spoinowania. Wykonuje się je dopiero po stwardnieniu zaprawy klejowej. Bardzo ważnym aspektem jest także dobór odpowiedniej spoiny – występują zarówno spoiny cieńsze, jak i grubsze. Płytki należy następnie wyczyścić i można cieszyć się wykończoną powierzchnią.
Dlaczego warto zlecić proces kafelkowania profesjonalnemu wykonawcy?
Samodzielne kafelkowanie wymaga bardzo dużej precyzji i nieustannej kontroli efektów pracy. Trzeba m.in. usuwać na bieżąco nadmiar kleju lub uzupełniać niedobór i sprawdzać, czy utrzymany został pion i poziom płytek. Każdy element musi znajdować się na takim samym poziomie, co wcześniej ułożone kafelki.
Jak mówi przedstawiciel firmy Artyzm oferującej usługi kafelkowania: Układanie płytek samodzielnie jest bardzo czasochłonnym zajęciem, które wymaga doświadczenia i precyzji. Specjalista poza wszystkimi z wymienionych cech, posiada także wiedzę dotyczącą najnowszych trendów w wykańczaniu wnętrz. Odpowiedni dobór glazury może spowodować m.in. optyczne modyfikowanie proporcji pomieszczenia.
Decydując się na kafelkowanie mieszkania, zaleca się wybór jedynie doświadczonych wykonawców. Wiedza z zakresu wykańczania wnętrz i technik budowlanych to gwarancja rzetelnie przeprowadzonej pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana