Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak przebiega budowa domu szkieletowego?
Budynki w technologii szkieletowej cieszą się dużą popularnością, ponieważ można je łatwo zaprojektować i wykonać. Prace można przeprowadzać o każdej porze roku, gdyż budowa nie wymaga wykonywania zbyt wielu robót mokrych. Dom szkieletowy można także znakomicie izolować, aby móc osiągnąć parametry energooszczędne. Jak więc wybrać dobre drewno do budowy i jak przeprowadzać prace we właściwy sposób?
Jak wybrać materiał do budowy domu szkieletowego?
Drewno to podstawowy materiał do budowy domu szkieletowego, dlatego jego wybór jest tak ważny. Od jakości drewna zależy też trwałość i wytrzymałość budynku. Przy budowie domu szkieletowego najlepiej sprawdzi się drewno sosnowe klasy K27. Najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy materiał nie posiada dużych pęknięć lub chorych sęków, gdyż może to negatywnie wpływać na jego wytrzymałość.
Domy szkieletowe są budowane z drewna, które powinno być poddane suszeniu komorowemu i czterostronnie strugane. Suszenie w temperaturze 60 stopni Celsjusza zabija zarodniki pleśni i grzybów oraz larwy owadów. Drewno strugane jest natomiast mniej palne, a w jego wnętrzu nie mogą gnieździć się larwy owadów. Przy wyborze drewna trzeba również zwrócić uwagę na wilgotność tarcicy, która nie powinna wynosić więcej niż 18%.
Ściany nośne i działowe
Pierwszym etapem budowy domu szkieletowego jest skonstruowanie ścian nośnych, które ustawia się na poziomej belce zakotwionej w fundamencie. Słupy powinno się ustawiać w odległości 40 lub 60 cm od siebie. W przestrzeni między nimi ustawia się natomiast materiał izolacyjny, który chroni przed zimnem, wilgocią i hałasem.
Jak mówi ekspert z firmy budowlanej Szwejko: Najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub drzewną, wtłoczoną wełnę celulozową i piankę poliuretanową. Od zewnątrz na materiale umieszcza się folię wiatroizolacyjną, a od wewnątrz – paroizolacyjną. Jako poszycie ścian stosuje się wodoodporne płyty wiórowe, gipsowo – kartonowe, gipsowo – włóknowe lub włóknowo – cementowe. Z wewnętrznej strony natomiast umieszcza się płyty gipsowo – kartonowe.
Strop i instalacje
Strop domu szkieletowego ma najczęściej konstrukcję belkową. Belki oczepowe, które łączą słupy konstrukcyjne, pełnią funkcję wieńca. Między nimi układa się belki konstrukcji stropu, a przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolującym akustycznie. Na belkach układa się natomiast płyty wiórowe lub włóknowo – cementowe.
Instalacje w domu szkieletowym rozprowadza się wewnątrz ścian i w stropie. Powinny być prowadzone w otulinach izolacyjnych, aby zminimalizować ryzyko pożaru. Z tego powodu instalacje rozprowadza się także bezpuszkowo lub z puszkami na dodatkowych listwach izolacyjnych. W budynkach szkieletowych bardzo ważna jest akustyka, dlatego należy zadbać, aby elementy konstrukcyjne nie przenosiły drgań. W połączeniach ścian z pozostałymi elementami należy stosować uszczelki lub podkładki elastyczne. Przestrzeń stropu nad parterem należy także wypełnić materiałem o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej.v
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana