Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak przebiega proces cięcia metali piłą taśmową?
Wykorzystanie półproduktów metalowych oferowanych w postaci wyrobów hutniczych – wszelkiego typu prętów, a w tym prętów miedzianych, blach oraz kształtowników – wymaga dopasowania ich do konkretnego zastosowania, zarówno pod względem kształtów, jak i rozmiarów. Sposobem na szybkie i precyzyjne zwymiarowanie metalu jest wykonanie cięcia piłą taśmową. W jaki sposób przebiega ten proces i jak są skonstruowane wykorzystywane w nim urządzenia?
Metody cięcia metali
Cięcie metalu może być wykonywane na różne sposoby, w zależności od rodzaju konkretnego elementu oraz używanego urządzenia. Metal może być cięty w ramach obróbki plastycznej, na przykład za pomocą gilotyn albo wykrojników, które wykorzystują jego plastyczność. Istnieje też możliwość cięcia za pomocą metod termicznych, w których metal jest podgrzewany aż do upłynnienia, a następnie wyrzucany ze szczeliny strumieniem gazu albo wręcz odparowywany. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych jest jednak metoda mechaniczna. Obejmuje ona cięcie piłą taśmową, która łączy wysoką prędkość i dużą precyzję, dając przy tym możliwość obsługi elementów o większej grubości lub rozmiarach.
Jak są zbudowane piły taśmowe i jak działają?
Piła taśmowa to urządzenie, w którym elastyczny brzeszczot, tworzący rodzaj pasa bezkońcowego jest naciągnięty na dwóch współpracujących ze sobą kołach. Jedno z nich jest napędzane, porusza więc brzeszczotem dzięki sprzężeniu ciernemu wspomaganemu siłą naciągu, powodując również obroty drugiego z nich. Element metalowy może być cięty za sprawą doboru odpowiedniego uzębienia brzeszczotu oraz materiału, z jakiego jest wykonany, który musi charakteryzować się większą twardością niż obrabiany metal.
Cięcie mechaniczne sprawdza się w przypadku większości metali oraz wykonanych z nich półproduktów. Przy pomocy piły taśmowej można przecinać zarówno pręty miedziane, jak i stalowe czy aluminiowe. To samo dotyczy kształtowników o dowolnym profilu i rur. W przypadku wyrobów cienkościennych istnieje możliwość cięcia całych wiązek materiału, co pozwala na przyspieszenie procesu. Długość wykonywanego cięcia zależy od charakterystyki technicznej używanej maszyny. Przy pomocy piły taśmowej można wykonywać cięcia prostoliniowe, wiele urządzeń daje też możliwość cięcia pod różnymi kątami.
Usługa cięcia piłą taśmową
Małe przedsiębiorstwa oraz firmy specjalizujące się w innych dziedzinach, które nie mogą pozwolić sobie na zakup piły taśmowej, korzystają z profesjonalnych usług, oferowanych przez inne firmy. Jedną z nich jest hurtownia P.W. Zielonka, dysponująca w pełni zautomatyzowaną piłą taśmową. Tego typu usługi kierowane są również do przedsiębiorstw, których harmonogram prac jest tak napięty, że nie nadążają z przygotowaniem materiału do dalszej obróbki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana