Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak wykonać zbrojenie pod fundamenty?
Posadowienie budynku na solidnych fundamentach jest gwarancją jego stabilności i spójności konstrukcji. Dlatego powinno być wykonane z największą starannością i zgodnie z projektem, a także z wykorzystaniem materiałów spełniających określone normy budowlane. Jeśli planujesz budowę domu, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo wykonać zbrojenie pod fundamenty.
Dlaczego fundamenty są ważne?
Podstawowym zadaniem fundamentów jest równomierne przekazywanie obciążeń na grunt. Dzięki temu budynek jest stabilny i nie zapada się pod wpływem swojego ciężaru. Solidne fundamenty utrzymują spójność konstrukcji i nie narażają elementów budynku na niebezpieczne naprężenia a ścian na pękanie. Prawidłowe posadowienie domu chroni także przed działaniem sił zewnętrznych, głównie wywoływanych porywami wiatru i ciężarem śniegu, a także sił, które powstają w wyniku zdarzeń losowych, takich jak szkody górnicze, drgania gruntu, powodzie, czy zmiany poziomów wód gruntowych. Dodatkową, ważną funkcją fundamentów jest izolowanie budynku od zimnego i wilgotnego podłoża. Z tych powodów fundamenty, a szczególnie zbrojenie fundamentów musi być wykonane zgodnie z projektem i odebrane przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru budowlanego.
Wykonanie zbrojenia
Zbrojenie fundamentów wykonuje się z prętów zbrojeniowych najczęściej o średnicy od 8 do 16 mm, dostępnych w hurtowniach stali budowlanej o długości 12 m. W miejscach, gdzie jest to możliwe, wykorzystuje się całe odcinaki lub przecina je na wymiar. Ważnym elementem przy kształtowaniu konstrukcji zbrojeniowej są strzemiona. Są to wykonane z prętów stalowych o średnicy 6 lub 8 mm prostokąty o wielkościach odpowiednio dobranych do rozmiaru zbrojenia. Tego typu strzemiona fundamentowe maszynowo wykonują specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą wyrobów hutniczych. Jedną z nich jest producent elementów stalowych dla budownictwa Miles z Sosnowca, który produkuje także szalunki tracone i kosze zbrojeniowe.
Czy kosze zbrojeniowe nadają się do zbrojenia fundamentów?
Choć prefabrykowane kosze zbrojeniowe przeznaczone są głównie do wieńców stropowych, nadproży okiennych, słupków prostokątnych oraz belek i podciągów mogą także służyć do wzmocnienia fundamentów. Doskonale stabilizują i zwiększają odporność fundamentu na obciążenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana