Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak zabezpieczać instalacje kablowe przed pożarem?
Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie codziennie funkcjonowanie bez dostępu do energii elektrycznej. I mimo, że już się przyzwyczailiśmy do korzystania z prądu, powinniśmy zawsze mieć świadomość, że instalacje służące do jego poboru stanowią potencjalne zagrożenie. Blisko 25% pożarów w Europie spowodowanych jest usterkami wynikającymi z uszkodzenia instalacji kablowej. Dlatego tak ważne jest prawidłowe jej zabezpieczenie. Co warto wiedzieć na ten temat?
Przede wszystkim bezpieczniki
Kluczową rolę dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznej pełnią bezpieczniki, które możemy znaleźć w każdej, również domowej instalacji. Montowane są one w rozdzielnicy, a ich zadaniem jest odłączenie dopływu prądu do instalacji w momencie wykrycia nadmiernego jej obciążenia lub zwarcia. W ten sposób minimalizuje się ryzyko wybuchu pożaru w wyniku wzrostu temperatury instalacji.
Izolacja kabli
W wyniku przepływania energii elektrycznej powstają dużego ilości ciepła, które może mieć negatywny wpływ na otoczenie kabli energetycznych. W celu chronienia otoczenia przed ciepłem, będącym bezpośrednią przyczyną pożarów, wszystkie kable powinni posiadać odpowiednią izolację, wykonaną z nieprzewodzącego prądu elektrycznego materiału. Izolacja ta stanowi również zabezpieczenie samych kabli przed czynnikami mogącymi prowadzić do ich uszkodzenia, w tym również przed ekstremalnie wysoką temperaturą. W sytuacji, kiedy wewnątrz budynku wybuchnie pożar, uszkodzenie instalacji elektrycznej może prowadzić do jego gwałtownej eskalacji. Izolacje tego typu powinny być wykonywane przez wyspecjalizowanych w tej dziedzinie wykonawców, takich jak firma Jack Service.
Ochrona przejść kablowych
Przepusty instalacyjne w ścianach powinny być zabezpieczone w taki sposób, by pożar albo bardzo wysoka temperatura w jednym pomieszczeniu miała jak najmniejszy wpływ na instalacje w sąsiednich. Używa się w tym celu różnych materiałów, między innymi:
Płyt z wełny mineralne – to jeden z najczęściej wykorzystywanych w tym celu tworzyw, który charakteryzuje się lekką konstrukcją, ale za to wykazuje niską odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Skrzynki kablowe – to metalowe, odpowiednio uszczelnione obudowy, które skutecznie zapobiegają przedostawaniu się dymu między pomieszczeniami. Są proste i łatwe w montażu i umożliwiają poprowadzenie dużej ilości kabli
Pianki ogniochronne – to specjalne jedno- lub dwuskładnikowe mieszaniny, bardzo łatwe w montażu, ale dość kosztowne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana