Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie schody drewniane wybrać do wąskiej klatki schodowej?
Czy dzisiaj klatki schodowe w domach jednorodzinnych odchodzą do lamusa? Jest to prawda o tyle, o ile pojmujemy je jako oddzielne pomieszczenia w budynkach. Tymczasem coraz częściej są to przestrzenie otwarte stanowiące dopełnienie salonu, w praktyce po prostu schody łączące poziomy mieszkalne. Zapytajmy: jaką konstrukcję wybrać, jeśli mamy niewiele miejsca? Skupmy się na schodach drewnianych – to one zyskały (i zyskują!) wielu zwolenników.
Schody jednobiegowe, zabiegowe, kacze i kręte
W ciasnych pomieszczeniach zazwyczaj sprawdzi się klasyka: schody jednobiegowe proste, czyli stopnie poprowadzone w jednej linii. Przyjmuje się, że szerokość użytkowa konstrukcji powinna wynosić minimum 80 cm. Jest to dobre rozwiązanie pod pewnymi warunkami: choć dysponujesz przestrzenią wąską, to dość długą – w innym przypadku schody mogą być zbyt strome. Jednak i tutaj da się coś zaradzić, co powiesz na schody drewniane kacze? Pod tą osobliwą nazwą kryją się stopnie powycinane na przemian i ułożone tak, że na każdym kolejnym z nich mieści się tylko jedna stopa. Do takiego sposobu poruszania się (przypominającego chód kaczki) trzeba przywyknąć, niemniej dzięki takiemu układowi wąskie i niezbyt długie przejścia stają się znacznie przystępniejsze w użytkowaniu.
Miej na uwadze, że wąska klatka schodowa to pojęcie względne, nie warto więc odruchowo rezygnować z pewnych rozwiązań. Być może już na wstępie odrzuciłeś schody zabiegowe, bo wydały Ci się po prostu za duże. Rzeczywistość jest zgoła inna – połączenie kondygnacji za pomocą podestu nawet w małych metrażach może okazać się strzałem w dziesiątkę. A gdyby taką konstrukcję wyposażyć we wspomniane stopnie kacze? Albo stworzyć ją z oddzielnych drewnianych klocków w kształcie prostopadłościanów? Może zainstalować schody kręte? W aranżacji niestandardowych powierzchni dobrze jest poeksperymentować, by znaleźć to najlepsze wyjście.
Zanim wybierzesz konkretne schody drewniane
Co wpływa na funkcjonalność schodów? Przede wszystkim wysokość i szerokość stopni, za optymalne wymiary uznaje się kolejno 15–19 cm oraz 25–32 cm. Te parametry dają właściwą stromiznę całej konstrukcji. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model schodów, sprawdź, jak będzie on wyglądał w Twoim domu nie tylko pod kątem wizualnym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Schody muszą być wygodne! W końcu będziesz z nich korzystał na co dzień – mówi ekspert z tartaku Tomax mającego siedzibę w lubelskiej miejscowości Osowa, produkującego wyroby drewnopochodne o szerokim zastosowaniu.
Podkreślmy: schody będziesz przemierzał każdego dnia, są one inwestycją na długie lata, dlatego opłaca się zadbać o ich jakość. Jeśli postawisz na drewno, najlepiej wybierz to twarde, na przykład jesion, buk, dąb, wiąz, orzech czy egzotyczne wenge, jatobę i mahoń. Miękkie i podatne na ścieranie są z kolei świerk, jodła czy sosna. Możesz poszukać schodów gotowych, możesz też zlecić ich wykonanie na wymiar (w tym przypadku uzyskasz produkt dopasowany w pełni do nawet najbardziej nietypowych wnętrz). Wybór należy do Ciebie!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana