Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie sprzęty i urządzenia wykorzystuje się przy prowadzeniu przewiertów sterowanych?
Przewierty sterowane to jedna z technologii bezwykopowych, które stosuje się w celu zakładania i renowacji instalacji liniowych takich jak przyłącza kanalizacyjne, sieci telekomunikacyjne i elektryczne oraz wiele innych. Przewierty sterowane są jedną z bardziej zaawansowanych technik, do ich wykonania używane są specjalistyczne sprzęty i urządzenia, jakie?
Urządzenia wykorzystywane do przewiertów sterowanych
Wykonanie przewiertu sterowanego składa się z kilku etapów, podczas których wykorzystywane są różne urządzenia i sprzęty. Warto wiedzieć, że już na etapie planowania konieczne jest zastosowanie profesjonalnych narzędzi. Prace nad przewiertem rozpoczynają się od badania geologicznego. Na tym etapie wykorzystywane są sita, urządzenia laboratoryjne, sondy i wiele innych. Jest to bardzo ważne, ponieważ na tej podstawie dobiera się odpowiednie urządzenie wiertnicze, czyli główne narzędzie do przewiertów.
Wiertnice do przewiertów sterowanych dobierane są w zależności od zaplanowanej trasy przewiertu. Pod uwagę brane są takie czynniki jak długość i średnica przewodu, długość żerdzi oraz siła uciągu. Wiertnice dzielą się na małe do przewodów o maksymalnej długości 120 m, średnie do 120-300 m przewodów oraz duże, które są w stanie wykonać przewiert dla przewodu od 300 do 2000 m.
Sprzęty na różnych etapach wykonywania przewiertów sterowanych
Przewiert sterowany rozpoczyna się od wykonania otworu pilotowego. W tym celu używane są narzędzia wiercące w postaci głowicy zakończonej płytką, która umożliwia omijanie przeszkód. Umożliwiają one wykonanie otworu o średnicy między 70 a 140 mm. Głowica wyposażona jest w sondę, dzięki której możliwe jest określenie jej położenia i zmiana trajektorii ruchu. Po zakończeniu otworu pilotowego głowica zamieniana jest na sferoidalny rozwiertak, który cofa się do punktu wejścia otworem pilotowym i poszerza go. Podczas wykonywania jednego przewiertu można wykorzystać kilka rozwiertaków o różnej średnicy.
Dodatkowo podczas wykonywania przewiertów stosuje się płuczkę wiertniczą w celu transportowania urobku i stabilizacji otworu, chłodzenia urządzeń oraz redukcji tarcia. Na miejscu dokonywania przewiertu wykorzystuje się również rury i pompy, które dostarczają płuczkę.
Profesjonalne urządzenia najwyższej klasy w swojej ofercie posiada firma Abdrill wykonująca przewierty sterowane. Wykorzystanie takich narzędzi gwarantuje szybką i niezakłóconą pracę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana