Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na czym polega ochrona odgromowa budynków?
Jednym z ważniejszych etapów wykończenia domów i innych budynków użytkowych jest zabezpieczenie konstrukcji przed różnego rodzaju zagrożeniami i zniszczeniami. Mowa tutaj między innymi o wyładowaniach atmosferycznych, które mogą być naprawdę poważnym zagrożeniem dla osób i zwierząt przebywających w obiekcie. Aby skutecznie zabezpieczyć dom przed piorunami, należy zainwestować w ochronę odgromową. Czym się wyróżnia i na czym polega ochrona, którą zapewnia? Na czym polega ochrona odgromowa budynków?
Jakie są najważniejsze elementy ochrony odgromowej?
Zasady, których trzeba przestrzegać w kwestii montażu ochrony odgromowej, zostały określone w europejskiej normie PN-EN. Mowa tutaj przede wszystkim o materiałach i elementach, które powinny zostać wykorzystane w przypadku poszczególnych budynków. Możemy wyróżnić kilka elementów, które są stałe w przypadku takich konstrukcji.
Są to między innymi zwody poziome, które są wykonane ze stali i układa się je na dachu. Oprócz tego ochrona odgromowa powinna składać się też z przewodów odprowadzających łączące zwody z uziomami. Uziomy to z kolei elementy przeznaczone do wkopywania w ziemię i mogą mieć postać metalowej taśmy.
Jak działa ochrona odgromowa?
Oprócz tego, z jakich elementów składa się ochrona odgromowa, warto również wiedzieć, na czym polega mechanizm jej działania. Aby lepiej zgłębić temat, postanowiliśmy spytać o to specjalistę z internetowego sklepu z automatyką budynkową Elektro-Plus, który wyjaśnił:
- Montaż instalacji odgromowej ma na celu zapewnienie budynkowi ochrony przed piorunami oraz jak najszybszego odprowadzania energii pochodzącej z piorunów do ziemi. Jeżeli chodzi o mechanizm działania, to nie jest skomplikowany, a najważniejszym elementem są zwody odpowiedzialne za przejęcie prądów w momencie, w którym dochodzi do uderzenia pioruna. Następnie powstały prąd przechodzi do przewodów odprowadzających, skąd z kolei trafia do uziomów. Na tym etapie energia jest rozpraszana, a zagrożenie zostaje zlikwidowane.
Warto zainwestować w instalację odgromową niezależnie od tego, czy jest obowiązkowa (muszą być w nią wyposażone budynki o wysokości od 15 metrów). Może okazać się przydatna w przypadku każdej konstrukcji, ponieważ koszt, który wiąże się z jej zakupem, jest znacznie mniejszy niż ten, który musiałby ponieść właściciel domu w przypadku konieczności usuwania skutków uderzenia pioruna. Należy też podkreślić, że instalacja odgromowa gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo osobom i zwierzętom, które są obecne w budynku w czasie wyładowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana