Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na czym polega rewitalizacja nieruchomości?
Rewitalizacja nieruchomości to uregulowany prawnie proces, który polega na wyprowadzeniu ze stanu kryzysowego obszaru zdegradowanego. Proces ten przebiega w sposób kompleksowy, ingerując społeczność lokalną, przestrzeń i gospodarkę. Działania są skoncentrowane na danym terenie i prowadzone w zaplanowany sposób, zgodny z programem rewitalizacji. Na czym dokładnie polega rewitalizacja nieruchomości i jakie wiążą się z nim obowiązki?
Rewitalizacja nieruchomości – obowiązki
Rewitalizacja to działania zakładające optymalne wykorzystanie konkretnych uwarunkowań danego obszaru, a także wzmocnienie jego potencjału. Jest to proces wieloletni, który przeprowadzany jest przez interesariuszy we współpracy ze społecznością. Rewitalizacja obiektów cieszy się dużą popularnością.
Rewitalizacja nieruchomości położonej w Specjalnej Strefie Rewitalizacji może wiązać się z otrzymaniem przez właściciela dotacji od gminy w wysokości do 50% nakładów niezbędnych do wykonania robót budowlanych. Prace rewitalizacyjne obejmują remont nieruchomości, przebudowę, albo prace konserwatorskie. Czynności te muszą służyć realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które zapisane są w uchwałach przez radę gminy w programie rewitalizacji.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonych działań rewitalizacyjnych – budowie urządzeń infrastruktury technicznej wartość nieruchomości wzrosła, to może zaistnieć konieczność, aby właściciel uiścił opłatę adiacencką. Wynosi ona nie więcej niż 75% różnicy między wartością początkową, a końcową (po przeprowadzonej rewitalizacji).
Prace rewitalizacyjne wymagają od inwestorów dużego wkładu finansowego. Jednak bez tego, wiele zabytkowych obiektów nie ujrzałoby światła dziennego. Odrestaurowane budynki zyskują nowy wygląd oraz funkcjonalność. Przestają także straszyć mieszkańców i turystów, stając się równocześnie atrakcyjnym miejscem do zwiedzania, mieszkania oraz inwestowania.
Dlaczego rewitalizacja nieruchomości to istotne działania?
Rewitalizacja nieruchomości pozwala na nadanie obiektom zupełnie innych funkcji i życia, niż dotychczas. Odnowione nieruchomości takie, jak budynki poprzemysłowe, opuszczone kościoły oraz hale produkcyjne zyskują na sile i rozgłosie dzięki niepowtarzalnemu klimatowi zamkniętemu w murach historii.
Jak mówi technik z firmy MS Konserwacja Nieruchomości oferującej prace związane z rewitalizacją nieruchomości: Inwestycje związane z rewitalizacją historycznych obiektów nie należą do najłatwiejszych. Inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z towarzyszących obowiązków i trudności, a także stałego nadzoru. Dzięki ciężkiej pracy obiekty te mogą jednak zyskać dawny blask i nową świeżość.
Decydując się na przeprowadzenie rewitalizacji nieruchomości, należy skorzystać z oferty jedynie profesjonalnych firm zajmujących się takimi pracami. Wykwalifikowana kadra pracownicza posiadająca wiedzę dotyczącą przepisów prawnych to gwarancja prawidłowo przeprowadzonej rewitalizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana