Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Podstawowe metody spawania
Okazuje się, że kilkadziesiąt lat temu metale łączone ze sobą przede wszystkim za pomocą nitów. Dzisiaj zostały one zastąpione przez spawanie. Jednak spawanie nie jest metodą, gdyż dzieli się ono na kilka mniejszych metod, które dedykowane są do łączenia elementów o różnych właściwościach oraz w różnych środowiskach. Oznacza się je symbolami numerycznymi.
Metody 111/MMA i 135/136
Metoda 111 zwana także metodą MMA (z ang. Manual Metal Art welding) to spawanie topliwą elektrodą otuloną. W praktyce sprawdza się głównie przy terenowym spawaniu konstrukcji stalowych, które są szczególnie narażone na wysokie ciśnienie cieczy, znaczne obciążenia czy trudne warunki. Metoda MMA wykorzystywana jest przy wznoszeniu szkieletów hal czy rurociągów. W czasie spawania elektroda topi się, tworząc w ten sposób spaw. Metoda 135/136 to z kolei metoda MIG/MAG (z ang. Metal Inert Gas/Metal Active Gas), a więc spawanie topliwą elektrodą wykonaną z drutu litego bądź proszkowego znajdującą się w osłonie gazów aktywnych lub obojętnych. Spawarki do pracy tą metodą znajdziemy w ofercie wyspecjalizowanych sklepów, takich jak internetowy sklep spawalniczy spawaj.eu.
Do czego służy osłona gazowa?
Zadaniem osłony gazowej jest odcięcie dopływu tlenu do miejsca spawanego. Tlen ma bowiem niekorzystny wpływ na jakość wykonywanego spawu. Na ogół do wytworzenia tej osłony wykorzystuje się argon lub hel (gazy obojętne) oraz dwutlenek węgla z argonem (gaz aktywny). Metoda MIG/MAG z uwagi na wykorzystanie osłony gazowej sprawdza się jedynie w miejscach bez przeciągów, a więc w halach zamkniętych. Silne podmuchy powietrza rozwiewają bowiem wytworzoną osłonę, co przekłada się oczywiście na skuteczność procesu spawania. Metoda ta stosowana jest do spawania stali nierdzewnej czy aluminium.
Metoda 141 (TIG)
Metoda 141 to metoda TIG (z ang. Tungsten Inert Gas), a więc spawanie nietopliwą wolframową elektrodą w osłonie obojętnych gazów. Na ogół w tym celu wykorzystywany jest argon. Metoda ta w przeciwieństwie do innych, wymienionych wyżej metod, nie powoduje stopienia elektrody wykorzystywanej w tym przypadku. Z tego powodu spawacz jest zmuszony do ręcznego podawania spoiwa dodatkowego. Dzięki tej metodzie można z powodzeniem spawać różne gatunki stali, aluminium i jego stopy oraz innego rodzaju metale nieżelazne. Metoda TIG uznawana jest przez fachowców za jedną z bardziej uniwersalnych. Sprawdza się doskonale w przypadku automatyzacji całego procesu spawania. Cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana