Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Pomiar otworu pod bramę garażową. Jak robić to dobrze?
Wymiary otworu na bramę garażową są zwykle ustalane tak, by użytkownik mógł łatwo korzystać z pomieszczenia. W przypadku, gdy w garażu poza autem mają być przechowywane także inne pojazdy czy akcesoria niezbędne w utrzymywaniu ogrodu, choćby kosiarka wymiary bramy mogą być nieco większe niż standardowe. Przed podjęciem decyzji warto jednak zapoznać się z ofertą producentów i dokładnie sprawdzić wymagania co do rozmiarów otworu wjazdowego.
Dlaczego wymiary otworu pod bramę garażową mają znaczenie?
Brama garażowa to ważny element budynku, zapewniający komfort codziennego wyprowadzania i wprowadzania auta, przesądzający często również o bezpieczeństwie oraz kosztach ogrzewania. Wybór optymalnego rozwiązania, jeśli chodzi o konstrukcję bramy, wiąże się zwykle z preferencjami użytkownika, ale również możliwościami montażowymi oraz wielkością garażu. Nie wolno zapominać, że każda konstrukcja będzie wiązała się z zupełnie innymi wymaganiami oraz potrzebną ilością miejsca na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dla zapewnienia płynnego i poprawnego funkcjonowania bramy garażowej ważne będzie więc dokonanie starannego i precyzyjnego pomiaru istniejącego otworu. Skutki pomyłki mogą być poważne i sprawić, że konkretny model nie będzie mógł być zamontowany lub jego obsługa stanie się uciążliwa – zauważa przedstawiciel firmy MIGAS-DOOR, specjalizującej się w produkcji i montażu bram garażowych, przemysłowych oraz ogrodzeniowych.
Najpopularniejsze rodzaje bram wybierane do garaży to bramy segmentowe, dwuskrzydłowe oraz przesuwne. Ze względu na sposób otwierania oraz swoją konstrukcję mają one zupełnie inne wymagania, jeśli chodzi o montaż. Każda brama segmentowa wykorzystuje specjalną ramę montowaną wewnątrz budynku, po której podczas otwierania poruszają się tworzące drzwi elementy. Zwykle prowadnice umożliwiające otwarcie bramy są umieszczone równolegle do podłoża, tworząc z płaszczyzną ściany, na której znajduje się otwór wjazdowy kąt 90°. Do ramy montowany jest też napęd pozwalający na automatyczne otwieranie bramy. Brama segmentowa wymaga więc pewnej ilości miejsca dostępnego pod sufitem, aby można było zmieścić całą konstrukcję oraz niezbędną automatykę.
Bramy dwuskrzydłowe są osadzane w ramie montowanej w otworze wjazdowym, a ich skrzydła poruszają się na zamocowanych do niej solidnych zawiasach. W tym przypadku nie jest konieczne dodatkowe miejsce wewnątrz budynku, o ile nie planuje się montażu automatyki. W zależności od wybranego rozwiązania – siłowników montowanych przy skrzydłach bramy albo pod sufitem – konieczna może być wolna przestrzeń w świetle otworu, ale również przy węgarkach albo przy nadprożu. W najprostszej sytuacji, jeśli chodzi o ilość wolnej przestrzeni wewnątrz budynku, znajdą się osoby, które zdecydują się na bramę przesuwną, ponieważ w tym przypadku cały mechanizm jest montowany na zewnątrz budynku.
Co trzeba wiedzieć o pomiarach otworu pod bramę garażową?
Każda brama musi zostać dobrze dopasowana do istniejącego otworu wjazdowego i prawidłowo osadzona w murze. Producenci bram garażowych oferują wiele rozwiązań, które można dostosować niemal do każdego budynku. Najmniejsza elastyczność dotyczy zwykle bram segmentowych, gdzie oferowane są często jedynie typowe modele o mocno wystandaryzowanych rozmiarach. Jest ich jednak na tyle dużo, że w większości przypadków uda się znaleźć bramę idealnie pasującą do budynku. Pewne ograniczenia w tym zakresie wynikają ze specyfiki konstrukcji wsporczych, po których przesuwają się elementy skrzydła.
O wiele większa dowolność panuje, jeśli chodzi o bramy dwuskrzydłowe i przesuwane. Tu firmy, które zajmują się produkcja i montażem są zwykle w stanie zaproponować szeroki wybór rozwiązań, które można dość swobodnie dopasować do swoich potrzeb. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych, ale także użytkowych, gdzie często potrzebne są o wiele szersze lub wyższe wjazdy ze względu na rozmiary wprowadzanych i wyprowadzanych pojazdów.
Montaż bramy powinien być wykonywany w budynku, który został już przynajmniej częściowo wykończonych. Do najważniejszych prac, które powinny być zrealizowane, należy zaliczyć wykończenie otworu wjazdowego oraz otynkowanie ścian wewnętrznych i sufitu w przypadku bram segmentowych lub dwuskrzydłowych. Jeśli chodzi o bramy przesuwne, to ważne okaże się także otynkowanie ścian zewnętrznych. Jeżeli bramy mają mieć napęd automatyczny, konieczne jest też rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Przy wszystkich typach bram istotne będzie wykończenie podłogi w garażu.
Do określenia wymiarów montażowych potrzebnych przy przygotowywaniu konkretnej bramy oraz jej instalowaniu liczyć się będzie zmierzenie szerokości otworu wjazdowego od jednej bocznej powierzchni do drugiej, a także sprawdzenie jego wysokości. W tym przypadku należy zmierzyć odległość od podłogi aż do dolnej powierzchni nadproża. Równie istotne okażą się też szerokości prawego i lewego węgarka oraz odległość od dolnej krawędzi nadproża do sufitu. Przy sprawdzaniu wymiarów należy się upewnić, że pod sufitem nie znajdują się żadne wystające elementy, np. belki podsufitowe lub instalacje, a jeśli tak, to należy zmierzyć odległość między nimi a powierzchnią ściany, na której znajduje się otwór wjazdowy. Istotne jest również, czy na ścianach bocznych nie znajdują się drzwi prowadzące do wnętrza domu, które otwierają się do środka garażu.
Obmiar otworu wjazdowego i całego pomieszczenia jest zwykle wykonywany przez doświadczonego pracownika firmy, która zajmuje się ich produkcją i montażem. O tym, jaka brama będzie zainstalowana w budynku warto jednak pomyśleć już na etapie budowy lub modernizacji i przygotować pomieszczenie tak, by instalacja wybranego modelu nie stanowiła problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana