Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rodzaje gładzi szpachlowych
Bez gładzi szpachlowej trudno wyobrazić sobie wykonanie jakiegokolwiek remontu. Jej rodzaj powinno się dobierać w zależności od indywidualnych potrzeb lokatorów, dostępnego budżetu i rodzaju ścian. Na rynku istnieje spory wybór gładzi. Pytanie jednak którą z nich wybrać? Poznaj zastosowania tego materiału i sprawdź, który jego typ najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby.
Krótkie przypomnienie – do czego służy gładź szpachlowa?
Najprościej rzecz ujmując, gładź szpachlowa nadaje odpowiednio estetyczne wykończenie powierzchni. Nakłada się ją na ściany pokryte tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym o szorstkiej strukturze. Sprawdza się równie dobrze na okładzinach z płytami gipsowymi. Gładź szpachlowa pozwala także na zamaskowanie drobnych niedoskonałości po tynkowaniu.Jaką gładź szpachlową wybrać?
Wyróżnia się 4 główne rodzaje gładzi szpachlowych:- gładzie gipsowe,
- gładzie polimerowe,
- gładzie cementowe,
- gładzie cementowo-wapienne.
O czym warto pamiętać, wybierając gładzie gipsowe?
Przede wszystkim, lepiej nie stosować ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności (łazienka, suszarnia) ze względu na ryzyko pękania. Nie należy także aplikować gładzi gipsowej na elementy metalowe, takie jak rury, ponieważ przyspiesza ich korodowanie. Jeśli zakupisz gładź gipsową do samodzielnego szlifowania, niestety musisz przygotować się na duże pylenie.Czym wyróżniają się gładzie polimerowe?
Gładź polimerową kupuje się w formie suchej mieszanki lub gotowej masy. Po nałożeniu, jej grubość wynosi 1-3 mm. W przeciwieństwie do wapiennej, gładź polimerowa nadaje się do wilgotnych pomieszczeń. Można ją stosować także na ścianach narażonych na działanie wysokich temperatur. Najlepiej sprawdza się przy powierzchniach wykonanych z betonu, płyt kartonowo-gipsowych oraz pokrytych tynkiem.Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne - charakterystyka
Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne to suche mieszanki przeznaczone do rozdrobnienia z wodą. Nie zapewniają co prawda idealnie gładkiej powierzchni, ale za to wyróżniają się nieprzeciętną odpornością. Idealnie sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach. Nadają się do zastosowania także na zewnątrz budynków lub do pokrycia sufitów. Co ważne, nie trzeba ich szlifować po wyschnięciu, więc nie ma mowy o jakimkolwiek pyleniu.Jaka gładź szpachlowa jest najlepsza?
Jeśli zależy Ci na śnieżnobiałym odcieniu, najlepsza okaże się gładź gipsowa z naturalnego materiału. Gdy wykańczasz tzw. „trudne” ściany z wadami konstrukcyjnymi, warto wybrać gładź polimerową. Oczekujesz najlepszej trwałości i wytrzymałości? W takim przypadku najbardziej dogodnym rozwiązaniem będzie gładź cementowa lub cementowo-wapienna. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, która gładź szpachlowa jest najlepsza. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W razie wątpliwości, najlepiej skorzystać z porady specjalisty z firmy dystrybuującej farby i gładzie, na przykład takiej jak Pagat. Ekspert pomoże Ci dobrać właściwy produkt. Zastanów się, na co chcesz się nastawić podczas samego remontu i jakiego efektu końcowego oczekujesz. To pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana