Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rodzaje izolacji wodochronnych
Rolą izolacji wodnej jest ochrona powierzchni przed zawilgoceniem spowodowanym kontaktem z wodą lub parą. Hydroizolacje mogą przybierać formę płynnych specyfików do ścian, samoprzylepnych mat lub też folii. Stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu, branży hydraulicznej oraz budowlanej. W zależności od typu wilgoci używane są odmienne metody izolowania. Jakie?
Izolacje przeciwwilgociowe
Izolacje przeciwwilgociowe stosuje się najczęściej do ochrony piwnic, fundamentów oraz innych elementów, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą wywierającą ciśnienia hydrostatycznego. Wilgoć w takich obszarach pochodzi najczęściej z opadów atmosferycznych, wody nabłonkowej oraz podciąganej kapilarnie.
Taki rodzaj hydroizolacji może być zrobiony z:
folii płaskich,
folii tłoczonych,
membran
paneli bentonitowych.
Możliwe jest także zastosowanie materiałów płynnych w postaci:
lepików,
masy bitumicznej,
emulsji asfaltowych
innych roztworów.
Izolacje przeciwwodne
Izolacje przeciwwodne stosuje się w celu ochrony powierzchni przed działaniem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne. Stosuje się je także do ochrony piwnic położonych poniżej poziomu wód gruntowych, fundamentów oraz w zbiornikach takich jak baseny. Ten rodzaj izolacji może być wykonany z:
masy bitumicznej,
lepiku,
masy asfaltowej,
masy KMB,
jednej warstwy papy,
membran foliowych,
elastycznych szlamów uszczelniających (cementowych).
Izolacje przeciwwodne dzielą się na lekkie, średnie oraz ciężkie. Izolacje lekkie stosuje się, gdy budynek osadzony jest w glebie żwirowej lub piaskowej. Taki grunt łatwo przepuszcza wodę i nie powoduje jej spiętrzeń.
Pozostałe rodzaje izolacji, czyli średnie i ciężkie wykonuje się, gdy gleba wokół fundamentów jest gliniasta i nie przepuszcza wody. Warto je także zastosować wówczas, gdy budynek znajduje się na poziomie niższym niż zwierciadło wody gruntowej.
Izolacje parochronne
Ten rodzaj izolacji stosuje się na powierzchniach tarasów, ocieplanych dachów oraz stropodachów. Można nimi także zabezpieczyć ściany łazienek, kuchni, pralni lub suszarni. Izolacja parochronna ma za zadanie chronić przed działaniem pary wodnej. Można ja zrobić m.in. z:
papy,
folii polietylenowej,
folii metalowej,
mas asfaltowych,
farb i lakierów.
Zaletą stosowania izolacji w płynie jest dokładne pokrycie całej powierzchni tak, aby nie występowały żadne rysy mogące przepuścić parę.
Przed wyborem odpowiedniej opcji należy skorzystać z fachowej porady budowlanej – warto by ochrona przed wilgocią była długotrwała i naprawdę skuteczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana