Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rozdzielnice elektryczne – natynkowe i podtynkowe
Zadaniem rozdzielnicy elektrycznej jest pomieszczenie elementów instalacji elektrycznej w sposób bezpieczny i ułatwiający szybki do nich dostęp. Wraz z postępem technologicznym urządzeń, które wymagają podłączenia do prądu, jest coraz więcej, a producenci stawiają nie tylko na łatwą eksploatację rozdzielnic, ale również ich estetykę. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, należy wziąć pod uwagę sposób montażu. Wyróżniamy bowiem rozdzielnice elektryczne natynkowe i podtynkowe.
Rozdzielnica natynkowa
Rozdzielnicę elektryczną można nazwać centralą sterującą pracą danej instalacji elektrycznej. Dzięki niej możemy odłączyć zasilanie lub zaprogramować czas ich podłączenia. W sklepach elektrycznych można spotkać się z kilkoma rodzajami rozdzielnic elektrycznych. Na potrzeby naszego artykułu zajmiemy się urządzeniami natynkowymi i podtynkowymi, które różnią się sposobem montażu. Rozdzielnica elektryczna natynkowa montowana jest bezpośrednio na powierzchni ściany. Instalacja takiego urządzenia jest niezwykle prosta – wystarczy wiertarka i kilka kołków wyposażonych w śruby. Warto wspomnieć, że są one wykonane z metalu lub wytrzymałego tworzywa sztucznego i występują w najróżniejszych kształtach i wymiarach. Poszczególne modele mogą różnić się rodzajem klapki (metalowa lub plastikowa), ilością miejsca na konkretne moduły, klasą izolacji, rodzajem szyny nośnej, a także stopniem ochrony IP. Rozdzielnicę elektryczną natynkową można zamontować na dowolnym rodzaju podłoża. Ze względu na grubość ścianki (do 20 cm) najlepiej jednak umieścić ją na korytarzu, w komórce pod schodami lub pokoju roboczym. Unikać należy jej montażu w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w piwnicy. Aby zabezpieczyć dostęp do aparatury rozdzielczej, można zastosować rozdzielnicę maskowaną – ze specjalną osłoną, maskującą jej zawartość. Jest to również dobre rozwiązanie, kiedy priorytetem jest zachowanie estetyki wnętrza.Rozdzielnica podtynkowa
Lepszym sposobem jest jednak montaż rozdzielnicy podtynkowej, którą instaluje się w specjalnie przygotowanych otworach wnękowych – radzi ekspert z firmy El-Connect, która świadczy usługi w zakresie projektowania oraz prefabrykacji szaf sterowniczych i rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia.W tym przypadku również można wybierać spośród dużej ilości wymiarów, kształtów i kolorów, ilości miejsca na moduły aparatury elektrycznej, oznaczeń klasy izolacji oraz stopni ochrony IP. Są one produkowane z najróżniejszych materiałów (metal, blacha stalowa oraz aluminiowa). Jak już wspomnieliśmy, rozdzielnica elektryczna podtynkowa jest o wiele bardziej estetyczna od natynkowej. Dostęp do modułów urządzenia ułatwia jej projekt – na zewnątrz z wnęki, która przeznaczona jest do instalacji skrzynki, wystaje jedynie jej przednia ścianka. Oferta kolorystyczna tego rodzaju skrzynek jest niezwykle bogata, a drzwiczki występują w wersji przezroczystej lub matowej, które sprawiają, że rozdzielnica elektryczna nie zwraca na siebie uwagi i można ją z powodzeniem zamontować w salonie lub kuchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana