Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rury ze szwem. Charakterystyka
Rozmaitość rodzajów, kształtów, wielkości czy właściwości rur stalowych sprawia, że są one wykorzystywane praktycznie wszędzie. Buduje się z nich instalacje przemysłowe, rurociągi do transportu mediów maszyny i pojazdy, a nawet broń palną. Jako wyroby hutnicze, są produkowane różnymi metodami, dlatego można je podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich są rury ze szwem.
Najstarsze rury stalowe
Rury ze szwem swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej metodzie łączenia, w efekcie której na całej długości produktu powstaje spaw lub zgrzew. Pomimo że techniki spawania czy zgrzewania są już doskonale opanowane, wciąż pracuje się nad dalszym rozwojem technologii, aby uzyskać jeszcze lepsze, trwalsze i estetyczniejsze połączenia. W stosunku do wytwarzania alternatywnych rur bezszwowych produkcja modeli spawanych oraz zgrzewanych jest znacznie prostsza. Dlatego też pierwsze rury ze szwem powstały już w 1825 roku, podczas gdy ich konkurentki są młodsze o około 65 lat. Te pierwsze początkowo wytwarzano w wyniku zwijania taśm stalowych, których krawędzie były zgrzewane ogniowo. Obecnie do produkcji stosuje się również blachy oraz inne metody łączenia.
Metoda produkcji rur ze szwem
Produkcja rur ze szwem polega za zwijaniu arkusza blachy lub taśmy stalowej w formę cylindra. Następnie schodzące się ze sobą krawędzie blachy łączy się na gorąco. Do tego celu są wykorzystywane cztery metody:
zgrzewanie na styk,
zgrzewanie na walcarce ciągłej,
zgrzewanie na zakładkę,
spawanie elektryczne.
Każda z nich zapewnia inne efekty. Np. rury ze szwem łączone na styk mogą mieć bardzo duże średnice i są najtańsze w produkcji. Ich wadą jest jednak znacznie mniejsza wytrzymałość niż ta, jaką wyróżniają się rury zwijane śrubowo. Szew jest w nich umieszczony na powierzchni materiału, dzięki czemu ma większą siłę przylegania i jest bardziej odporny na rozerwanie. Ważnym etapem produkcji jest też walcowanie gotowych modeli, dzięki któremu uzyskuje się cieńsze ścianki.
Rodzaje i zastosowanie rur ze szwem
Rury ze szwem są wykonywane z wielu odmian blachy stalowej. Mogą też być dodatkowo pokrywane różnymi substancjami, które zwiększają ich wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Producenci oferują m.in. rury czarne, ocynkowane, platerowane, izolowane i wiele innych rodzajów. W asortymencie firmy Stalmat z Dąbrowy Górniczej można znaleźć produkty ze stali nierdzewnej, żaroodpornej, z odpornej na zużycie i ścieranie stali hardox w wielu wymiarach.
Zastosowanie rur ze szwem jest bardzo szerokie, a zakres ich wykorzystania rozszerzają jeszcze różne rodzaje produktów i ich specyficzne parametry. Przykładowo:
rury ze stali ocynkowanej znajdują zastosowanie w budowie instalacji wodociągowych,
do budowy instalacji grzewczych wykorzystuje się rury ze stali czarnej,
rury ze szwem ciągnione na zimno i kalibrowane są podstawą instalacji precyzyjnych,
rury ze stali drobnoziarnistych wykorzystuje się do transportu mediów pod ciśnieniem,
rury ze szwem zgrzewane elektrycznie lub spawane łukiem krytym, wykonane ze stali niestopowych i stopowych są wykorzystywane w urządzeniach ciśnieniowych i w podwyższonych temperaturach.
Zakres zastosowań takich rur jest znacznie szerszy. Są one elementami konstrukcji stalowych, maszyn i urządzeń, instalacji do transportu różnych mediów itp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana