Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rusztowania niezbędne do prac budowlano-remontowych
Do przeprowadzenia prac remontowych i budowlanych na wysokości konieczne jest wykorzystanie odpowiednich rusztowań. Ponieważ do podstawowych zadań takich konstrukcji należy zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu osobom na nich pracującym, zawsze muszą być wykonywane z najwyższą starannością, z solidnych materiałów i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rusztowania i ich rodzaje
Rusztowaniem budowlanym nazywamy konstrukcję wznoszoną tymczasowo, która umożliwia wykonywanie prac na wysokościach. W zależności od potrzeb na danym placu budowy rusztowanie może sięgać od trzech do nawet kilkudziesięciu metrów, toteż ustawiane są i przy domach parterowych, i przy wielokondygnacyjnych budynkach.
Również sposób montażu konstrukcji może być różny. Podczas prac prowadzonych wewnątrz pomieszczeń, na równym podłożu, często stosowane są rusztowania jezdne. Pozwalają one na szybkie zmiany położenia rusztowania, co ułatwia przechodzenie do kolejnych stanowisk w miarę postępu prac instalacyjnych czy wykończeniowych. W charakterze rusztowań elewacyjnych wykorzystuje się konstrukcje wolnostojące lub mocowane do budynku, przy czym wybór zawsze powinien być dyktowany panującymi w danym miejscu warunkami i zapewniać jak największą stabilność całej konstrukcji.
Dwie podstawowe klasyfikacje rusztowań opierają się o rodzaj konstrukcji i wykorzystanych do jej wzniesienia materiałów. Pierwsza z nich uwzględnia rusztowania modułowe, ramowe, wspornikowe, kozłowe, stojakowe oraz specjalne, projektowane indywidualnie pod wymagania panujące na danej budowie. Jeśli chodzi o materiały stosowane do budowy rusztowań, pierwotnie stosowane deski i słupy drewniane zastępowane są obecnie elementami stalowymi lub lżejszymi z aluminium bądź włókna szklanego.
Skąd wziąć rusztowanie?
Jak zaznaczyliśmy już we wstępie, sposób wznoszenia, użytkowania, a także wznoszenia rusztowań budowlanych podlega restrykcyjnym przepisom prawnym. Oznacza to, że osoby podejmujące się montażu rusztowania, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, wydawane na podstawie przebytych szkoleń i egzaminów. Innymi słowy, budowę rusztowania możemy powierzyć wyłącznie uprawnionej do tego ekipie, przy czym przed rozpoczęciem prac na rusztowaniu konieczne jest dokonanie oficjalnego odbioru konstrukcji.
Duże firmy budowlane najczęściej posiadają własne rusztowania. Jednak jeśli do budowy lub remontu angażujemy mniejszą ekipę fachowców, zakup takiej konstrukcji nie jest opłacalny. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest wynajem rusztowania. Takie usługi oferują niektóre przedsiębiorstwa handlowe, jak np. WIN-BUD H.E. Winniccy Dom Handlowy „MAJSTER” Sp.J. w Nasielsku.
Wynajem rusztowania pozwala znacznie obniżyć koszty całej inwestycji, a niejednokrotnie również przyspieszyć czas jej realizacji. Dzieje się tak w sytuacji, gdy wypożyczalnia zapewnia klientom usługę obejmującą również transport, montaż i późniejszy demontaż całej konstrukcji. Niektóre przedsiębiorstwa oferują również zaopatrzenie budowy w niezbędne materiały i narzędzia, a także wynajem innych niezbędnych elementów, w tym.in. szalunków stropowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana