Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Sposoby transportu drewna budowlanego
Transport drewna wymaga fachowej wiedzy oraz dysponowania odpowiednimi pojazdami. Sposób przewozu tego surowca jest uzależniony od rodzaju i wielkości ładunku. Drewno występuje głównie w postaci dłużycy i tarcicy. Do celów budowalnych zwykle wykorzystuje się tarcicę, czyli wersję poddaną wstępnej obróbce, która może występować w różnych przekrojach.
Zastosowanie tarcicy w budownictwie
Tarcica to produkt drzewny, który powstaje na skutek rozpiłowania okrągłej kłody drewna. Kłoda jest rozcinana wzdłuż podłużnej osi, dzięki czemu otrzymuje się półprodukty o różnej grubości i szerokości. Jak wyjaśnia pracownik tartaku Bodek w Marianowie, tarcicę dzieli się ze względu na wymiary między innymi na deski, bale, listwy i łaty. Każdy z rodzajów znajduje zastosowanie w wykonywaniu konkretnych elementów konstrukcyjnych w budynkach.
Tarcica jest produktem niezwykle uniwersalnym, dlatego jest powszechnie stosowana nie tylko w budownictwie, ale także w stolarstwie, meblarstwie i produkcji parkietów. Szerokie wykorzystanie tego surowca w pracach budowalnych jest związane z bardzo dobrymi parametrami drewna. Przede wszystkim jest ono odporne na działanie czynników zewnętrznych. W przeciwieństwie do stali, w skutek działania wysokich temperatur, drewno wysycha i staje się mocniejsze. Dzięki temu może być używane do tworzenia stropów, belek konstrukcyjnych czy krawędziaków, które przenoszą obciążenie z dachu na ściany budynku.
Transport tarcicy
W związku z tak szerokim wykorzystywaniem tarcicy w pracach budowlanych, konieczny jest jej transport do miejsca docelowego. Tarcicę zwykle pozyskuje się z tartaku, z którego musi zostać przewieziona na miejsce prac budowalnych. Aby transport przebiegł sprawnie i w pełni bezpiecznie, ładunek musi zostać właściwie zapakowany oraz zabezpieczony.
Tarcicę przewozi się w specjalnych pakietach, które są uzależnione od jej wymiarów. Sposób tworzenia pakietów powinien być zgodny z normą ISO 4472 oraz pokrewnymi normami. Podczas transportu drewna kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo, dlatego niezwykle ważne jest zabezpieczenie ładunku przy użyciu pasów lub drutu. Pakiety z tarcicą układa się na platformach i dodatkowo zabezpiecza odciągami taśmowymi przepasującymi ładunek od góry.
Transport dłużycy
Dłużyca to okrągłe, wielkowymiarowe drewno o średnicy minimum 20 cm i długości minimum 9 m dla drzew iglastych i 6 m dla gatunków liściastych. Przewóz takiego rodzaju drewna, ze względu na tak duże gabaryty, wymaga zastosowania specjalistycznych pojazdów. Jeśli planujesz przetransportowanie dłużycy, najlepiej zlecić to firmie transportowej dysponującej odpowiednia flota pojazdów.
Jeśli kupujesz dłużycę w tartaku, zwykle możesz zamówić dostawę drewna do miejsca docelowego. Dłużyca jest przewożona na lawetach transportowych, która zapewnia sprawny i bezpieczny transport tak dużych ładunków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana