Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Z jakich materiałów wykonuje się przewody elastyczne?
Przesyłanie cieczy i gazów wymaga korzystania z rozwiązań, które dadzą odpowiednią wytrzymałość na temperaturę transportowanej substancji, jej skład chemiczny oraz niezbędne do efektywnego działania instalacji ciśnienie. Standardowym rozwiązaniem będą w takiej sytuacji rury o właściwej charakterystyce. W wielu przypadkach zastosowanie klasycznych rurociągów będzie jednak niemożliwe. W takich sytuacjach wyjściem jest użycie przewodów elastycznych.
Do czego służą przewody elastyczne?
Tradycyjne rurociągi są rozwiązaniem, które gwarantuje wysoką wytrzymałość oraz zapewnia utrzymywanie pożądanych parametrów przesyłu, jednak mają również swoje ograniczenia. Do najważniejszych należy wysoka podatność na drgania, wymuszająca stosowanie kompensatorów oraz niemożność okresowej zmiany ich położenia. Przysparza to problemów w przypadku instalacji, które są łączone z podzespołami muszącymi gwarantować mobilność, a także wówczas, gdy konieczne okazuje się podłączenie urządzeń obsługiwanych ręcznie np. nalewaków lub dystrybutorów. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest skorzystanie z przewodów elastycznych. Sprawdzą się one m.in. przy dostarczaniu cieczy roboczych do komponentów maszyn i urządzeń pozostających w ciągłym ruchu np. przy przesyłaniu chłodziwa, cieczy wykorzystywanej do płukania bądź oleju w układach hydraulicznych. Będą również niezbędne na liniach produkcyjnych, choćby przy nalewaniu gotowych wyrobów do opakowań jednostkowych.
Z czego powstają przewody elastyczne?
Przewody elastyczne składają się zwykle z trzech warstw – wewnętrznej odpowiadającej za kontakt z transportowaną substancją, środkowej nazywanej oplotem, będącej swego rodzaju stelażem gwarantującym zachowanie kształtu oraz wymaganą sztywność, a także zewnętrznej, której rolą jest ochrona przed czynnikami środowiskowymi. W przypadku przewodów elastycznych materiał, z którego wykonuje się część zewnętrzną to z reguły tworzywo sztuczne, niekiedy wzmacniane elementami metalowymi. Oplot powstaje zazwyczaj z siatki zrobionej z tworzywa – w zależności od sytuacji może to być np. wytrzymały aramid, ale także drut stalowy czy tradycyjne tkaniny. Warstwa wewnętrzna to często teflon, lecz również guma butylowa czy EPDM, a w niektórych przypadkach również SBR i NBR.
Szeroki wybór węży elastycznych z rozmaitymi rodzajami okuć można znaleźć w ofercie firmy TOBI. Specjalizuje się ona w dostarczaniu rozwiązań dla różnych branż przemysłowych, a na jej asortyment składają się także złącza i szybkozłącza, kompensatory oraz armatura przemysłowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana