Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zaprawy do kotwienia
Zaprawy wykorzystywane w budownictwie to bardzo obszerna grupa materiałów o różnych zastosowaniach. Wyjątkowo ciekawymi produktami z tej kategorii są zaprawy do kotwienia konstrukcji stalowych w betonie i żelbecie. To ekspansywne mieszanki pęczniejące w trakcie twardnienia. W naszym artykule przyjrzymy się konkretnym rozwiązaniom, ekspansywnym zaprawom do podlewania o szerokim zastosowaniu.
Immergrout VM 80/1 – obszar zastosowania z przykładami
Nowoczesne, ekspansywne zaprawy do podlewania, to produkty o zróżnicowanych obszarach zastosowania i właściwościach, dlatego by przedstawić ich charakterystykę, zdecydowanie nie warto próbować doszukiwać się ogólnych opisów. Najlepszym rozwiązaniem jest omówienie konkretnych produktów. Pierwsza ekspansywna zaprawa do podlewania, której postanowiliśmy się przyjrzeć, to Immergrout VM 80/1 – zaprawa firmy ImmerBau z Poznania. To zaprawa, której obszarem zastosowania jest infrastruktura energetyczna, budownictwo kubaturowe, przemysłowe i hydrotechniczne. Służy do wykonywania podlewek słupów stalowych, żelbetowych prefabrykatów, podlewek urządzeń i elementów obciążonych dynamicznie (np. sprężarek, silników, turbin), do montażu kotew, prętów itp., a także do wypełniania połączeń prefabrykowanych elementów żelbetowych.
Dane techniczne, właściwości i aplikacja
Immergrout VM 80/1 – to zaprawa na bazie kruszyw kwarcowych i bazaltowych o uziarnieniu 0,06-1 mm. Zalecana grubość aplikowanej warstwy to maksymalnie 25 mm. Wytrzymałość na ściskanie, jak zresztą sugeruje nazwa, to po 28 dniach 80 MPa (po jednym dniu wartość ta wynosi 30 – odpowiada klasie betonu C25/30, po siedmiu dniach 70). Początek wiązania zaprawy to 4-8 godzin. Stopień pęcznienia po 12 h < 0,1% objętości; mrozoodporność F200, wodoszczelność W12.
Odpowiednio przygotowana zaprawa ma płynną konsystencję. Świeżą zaprawę wylewa się jednostronnie wzdłuż dłuższego boku elementu podlewanego, wypierając powietrze. Zaprawa może być aplikowana urządzeniem typu PG 20, PG 50, PG 90 lub innym o tej samej charakterystyce, przy użyciu pompy wyporowej oraz węża DN 35. W przypadku ręcznej aplikacji świeżą zaprawę wylewamy bezpośrednio np. z pojemnika lub budowlanej kastry.
Inne zaprawy do kotwienia
Gwoli jasności dodajmy: omówiona zaprawa to nie jedyna zaprawa do kotwienia dostępna w katalogu producenta ImmerBau. Dostępne są również zaprawy z tej samej kategorii, o takiej samej wytrzymałości, ale z innym uziarnieniem i co za tym idzie – możliwością aplikacji grubszej warstwy. Inna grupa produktów to ekspansywne, szybkowiążące zaprawy do podlewania, ekspansywne zaprawy do podlewania łożysk mostowych, słupów stalowych, czy też ekspansywna zaprawa kotwiąca do kotwienia prętów zbrojeniowych w konstrukcjach z betonu, osadzania kotew w elementach konstrukcyjnych z betonu, a nawet w skale.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana