Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zasady budowy stacji uzdatniania wody
Problem twardej wody zna wielu właścicieli domów i mieszkań. Jej objawem jest przesuszona skóra po kąpieli, konieczność zużycia większej ilości mydła czy też szorstka odzież po wypraniu, mimo zastosowania płynów do zmiękczania tkanin. Istnieje sposób na poprawę jej jakości. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi stacja uzdatniania wody. Czym dokładnie jest i jakie są zasady jej budowy?
Czym jest stacja uzdatniania wody?
Jeszcze przed wyjaśnieniem pojęcia stacji uzdatniania wody należy zrozumieć, czym jest samo uzdatnianie. Jest to proces, który polega na nadawaniu wodzie właściwości odpowiadającym określonym normom. Wszystko to odbywa się poprzez klarowanie, filtrowanie, zmiękczanie, destylację czy też napowietrzanie. W trakcie zmiany właściwości wody zachodzą także procesy jednostkowe takie jak: koagulacja, sedymentacja, filtracja, wymiana jonowa, sorpcja, utlenianie chemiczne, procesy membranowe, dezynfekcja i wiele innych. Każdy z tych elementów dostosowywany jest do wymagań w zakresie jej późniejszego wykorzystania. Dlatego oczyszczona woda może być przeznaczona do celów komunalnych, przemysłowych, w sektorze HoReCa i wielu innych. Wszystkie urządzenia wykorzystane w tym procesie są nazywane właśnie stacjami uzdatniania wody.
Jak zbudować domową stację uzdatniania wody?
Budowa domowej stacji uzdatniania wody wymaga ulokowania jej we właściwym miejscu, najlepiej tuż w pobliżu wejścia instalacji wodnej do domu. Powinna ona znajdować się możliwie blisko hydroforu. Jeśli na sieci znajduje się wodomierz, należy umieścić ją tuż za nim. Co istotne, właściciele mający odgałęzienie instalacji zasilające kran ogrodowy powinni zamontować omawiane urządzenie tak, by woda trafiająca do ogrodu nie była uzdatniana. Specjaliści z firmy Projektowanie Konstrukcji Budowlanych Bogdan Adamczyk wyjaśniają, że najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie projektu i wcześniejsze dokładne zaplanowanie poszczególnych elementów, gdyż tylko tak możliwe jest wyodrębnienie odpowiedniej ilości miejsca i przygotowanie wnętrza. Ważne jest nie tylko zadbanie o odpowiednią wielkość pomieszczenia, ale też temperaturę. Powinna ona kształtować się minimum na poziomie 3-5 stopni Celsjusza. Nie może być jednak zbyt wysoka, gdyż doprowadzi do przegrzania urządzenia. Etapy konieczne do przejścia i niezbędne do zastosowania rozwiązania uzależnione są od ujęcia, z którego będzie czerpana woda. To dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, których wiedza i doświadczenie pozwalają właściwie dopasować kroki do przypadku, zaoszczędzając jednocześnie właścicielowi sporo nerwów i kłopotów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana