Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zasady prawidłowej obsługi gaśnicy
Gaśnica należy do podręcznego sprzętu gaśniczego stosowanego przede wszystkim w zarodku powstawania pożaru. Do posiadania gaśnicy zobowiązani są właściciele obiektów budowlanych wykorzystywanych zarówno prywatnie, jak i w celach komercyjnych, a także pojazdów dwuśladowych każdego typu. Umiejętność prawidłowej obsługi gaśnicy może mieć duże znaczenie dla szybkiej reakcji i stłumienia pożaru, nim zdąży się rozprzestrzenić. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak obsługiwać gaśnice oraz opowiemy o ogólnych zasadach bezpieczeństwa.
Rodzaje gaśnic przeciwpożarowych
Gaśnice dzieli się ze względu na rodzaj materiału gaśniczego. Wyróżnia się:
-
gaśnice wodno-pianowe posiadające zbiornik cylindryczny wypełniony wodnym roztworem środka pianotwórczego, który wyposażony jest jednocześnie w specjalny zbiornik z gazem napędowym ze zbijakiem,
-
gaśnice proszkowe, w których materiał gaśniczy znajduje się w zbiorniku cylindrycznym z dźwignią uruchamiającą zawór oraz specjalną dyszę, która wyrzuca strumień proszku pod ciśnieniem,
-
gaśnice śniegowe stanowiące zbiornik cylindryczny z zaworem i wężykiem z dyszą wylotową. W zbiorniku znajduje się dwutlenek węgla, który wydostając się z gaśnicy, powoduje obniżenie temperatury o -80°C.
Ogólne zasady bezpieczeństwa przy stosowaniu gaśnicy
Przed zastosowaniem gaśnicy należy zapoznać się z instrukcją, która powinna być do niej dołączona. Podstawowa obsługa przedstawiana jest w sposób graficzny na etykietach, które naklejone są na gaśnice, co w sposób znaczący usprawnia akcję. Poza samą obsługą sprzętu gaśniczego, w ochronie zdrowia i szybszym zgaszeniu pożaru może pomóc przestrzeganie kilku zasad. Do pożaru należy podchodzić z kierunkiem wiatru, tak by uniknąć podmuchu ognia i dymu. Z tego samego kierunku na płomień należy działać gaśnicą. Jak podpowiada producent sprzętu gaśniczego Sprzęt-Poż, w szybszym zgaszeniu pożaru pomoże stosowanie kilku gaśnic jednocześnie, zamiast kolejno jednej za drugą. Pożary ścian należy gasić od dołu do góry, natomiast w przypadku pożarów ze ściekającymi substancjami skuteczne będzie kierowanie gaśnicy od góry do dołu.
Jak obsługiwać gaśnicę?
Bez względu na rodzaj gaśnicy pierwszym krokiem zaraz po zapoznaniu się z instrukcją obsługi jest zerwanie plomby zabezpieczającej i wciśnięcie zbijaka lub dźwigni uruchamiającej. Gaśnicę zawsze należy trzymać w pozycji pionowej, kierując dyszę i strumień środka gaśniczego we właściwym kierunku zaczynając od zewnętrznej strony palących się obiektów i kierując do ich środka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana