Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zastosowania i funkcjonalności walców drogowych
Walec drogowy jest sprzętem zaliczanym do maszyn budowlanych. Dzięki jego użyciu podczas prac budowlanych, możliwe jest odpowiednie zagęszczenie gruntów. Jest to niezwykle istotne w przypadku prowadzenia prac ziemnych, jak również przy przygotowaniu masy nawierzchniowej w trakcie budowy dróg. Należy jednocześnie pamiętać, że wyróżnia się kilka rodzajów walców, które wykorzystywane są na różnych etapach prac.
Walce drogowe – sposób ich działania
Walce mogą oddziaływać na podłoże nawet do czterech metrów głębokości. Jest to oczywiście uzależnione od modelu walca, a dokładniej od jego masy własnej. Prace prowadzone z zastosowaniem tej maszyny budowlanej zalicza się do jednych z bardziej precyzyjnych – z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Podczas zagęszczania konkretnego gruntu uzyskuje się jego optymalną elastyczność. Jest to możliwe poprzez osiągnięcie dowolnej amplitudy, mierzonej od 0 do maksymalnej wartości, jaką może uzyskać dany walec.
Specjalista z firmy BELLATOR Maszyny Budowlane Sp. z o.o. wyjaśnia: Pomiar jest bardzo dokładny, a dodatkowo dokumentowany przez systemy pomiarowe znajdujące się w kabinie operatora maszyny. Sama kabina posiada odpowiednią przestrzeń do pracy, a dodatkowo umiejscowiona jest w górnym punkcie maszyny. Umożliwia to dokładne monitorowanie sytuacji oraz pracę nawet w bardzo wąskich przestrzeniach – dodaje.
Walce budowlane oraz ich podział
Warto pamiętać, że walce drogowe wykorzystywane do prac budowlanych można podzielić ze względu na różne parametry. Rozróżnia walce ze względu na sposób, w jaki oddziałują na podłoże, na którym prowadzone są prace. Urządzenia te mogą być:
- statyczne – walec oddziałuje na powierzchnie jedynie własną masą na stosunkowo niewielką głębokość; ten rodzaj walców stosowany jest przede wszystkim przy pracach związanych z wykończeniem,
- wibracyjne – walce z tej kategorii oddziałują na powierzchnie zarówno w sposób statyczny, jak również dynamiczny - jednocześnie, walec może zostać poddany drganiom do 50 Hz, a głębokość oddziaływania na podłoże może sięgać nawet do czterech metrów.
Podział możliwy jest także ze względu na kształt i sprężystość wałów. Mając na uwadze ten parametr, możliwe jest wyróżnienie walców posiadających stalowe lub ogumione wały. Wyróżnia się urządzenia:
- gładkie,
- okołkowane,
- tarczowe.
Decydując się na zakup walca drogowego, należy liczyć się z bardzo dużym, jednorazowym wydatkiem. W przypadku, kiedy będzie on wykorzystywany jedynie sporadycznie, do niewielkich prac, decyzja o kupnie nowego walca na własność może okazać się niepraktyczna. Należy wówczas pamiętać, że istnieje możliwość zakupu maszyny używanej lub wypożyczenia odpowiedniego rodzaju walca wraz z operatorem na czas prowadzonych prac. Na rynku działa wiele firm oferujących tego typu usługi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana