Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zastosowanie i ogólne zasady montażu stropu Teriva
Bez względu na rodzaj wznoszonego budynku, na etapie budowy każdego z nich przychodzi moment wykonania stropu. To wyjątkowo trudny element, który wymaga od ekipy budowlanej dysponowania odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Jednym z częściej wybieranych rozwiązań jest strop Teriva. Czym jest? Poznaj jego zastosowanie i zasady montażu.
Strop Teriva – charakterystyka
Strop jest poziomym elementem konstrukcyjnym, który oddziela od siebie poszczególne kondygnacje obiektu. Jego głównym zadaniem jest przeniesienie obciążeń na pionowe elementy budowli. To, co kluczowe to fakt, że po zabudowaniu od góry tworzy on podłogę a po wykończeniu od dołu – sufit. Jedną z jego odmian jest strop Teriva, zwany także belkowo-pustakowym.
Jest to gęstożebrowa wersja, do której budowy wykorzystuje się belki kratownicowe. Są one rozkładane pomiędzy ścianami budynku, a między nimi są umieszczane pustaki wypełniające. Konstrukcję tę dodatkowo zalewa się betonem, w celu zwiększenia jej wytrzymałości i trwałości. Do budowy stropu Teriva wykorzystuje się:
- zbrojenie żebrowe rozdzielcze,
- zbrojenie przy kominie lub wylocie wentylacji,
- zbrojenie i ocieplenie wieńca,
- podpory montażowe,
- kształtki zewnętrzne oraz wewnętrzne,
- siatki zbrojeniowe przypodporowe oraz nadbeton.
Tego typu rozwiązanie jest świetną alternatywą drewnianych i monolitycznych wersji. Z uwagi na fakt, iż do jego wykonania wykorzystuje się prefabrykaty – belki stropowe i pustaki, jest ono szybsze w realizacji.
Ogólne zasady montażu stropu Teriva
Podstawowym elementem konstrukcji są belki stropowe kratownicowe, które w zależności od wybranej wersji powinny być rozmieszczane w rozstawie osiowym co 45 lub 60 cm.
Wartość ta jest uzależniona od planowanej nośności – im mniejsza, tym większa wytrzymałość. - Należy pamiętać, że najważniejszą rolę odgrywają wspomniane belki stropowe, żebra rozdzielcze i nadbeton. Pustaki stropowe nie są elementami konstrukcyjnymi i stanowią jedynie wypełnienie pustych przestrzeni – wyjaśnia ekspert z Wytwórni Materiałów Betonowych s.c. Elżbieta Szydlarek Leszek Szydlarek.
Pierwszym, najważniejszym etapem montażu stropu Teriva jest wciągnięcie belek oraz rozłożenie ich wraz z pustakami. Należy przy tym pamiętać, że najmniejsza długość ich oparcia powinna wynieść 8 cm. Kolejnym etapem jest rozstawienie podpór montażowych, które powinny być rozłożone w równych odstępach, pod węzłami dolnego pasa kratownicy. Należy pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu.
Po wykonaniu wspomnianych prac można przejść do układania pustaków – ważne, by były rozmieszczone w kierunku prostopadłym do belek i skierowane w jedną stronę. Kolejnym kluczowym elementem są wieńce żelbetowe, które powinny składać się z co najmniej trzech prętów o średnicy minimum 10 mm. Elementy te muszą być zakotwiczone w wieńcach, które betonuje się wraz ze stropem. Przed wylaniem betonu niezwykle ważne jest także zamontowanie żebra rozdzielczego.
Ostatnim etapem, po sprawdzeniu poprawności wykonania wcześniejszych prac, jest zalanie powierzchni betonem. Przed betonowaniem konieczne jest również usunięcie zanieczyszczeń i zwilżenie belek oraz pustaków wodą. Według dokumentacji technicznej TERIVA szacuje się, że na 100 m2 stropu konieczne jest zużycie około 7 m3 betonu, jednak żeby prawidłowo wyliczyć ilość potrzebnego betonu, należy dokładnie przemierzyć wieńce, żebra rozdzielcze oraz powierzchnię ułożonego stropu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana