Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Budowa i sposób działania ochronników słuchu
Jak ważna jest ochrona słuchu podczas prac budowlanych, nie trzeba nikogo przekonywać. Hałas może bowiem przyczyniać się do psychicznego obciążenia w środowisku pracy, a pogorszenie słuchu jest dokuczliwe. Wykonywane czynności stają się w takim przypadku bardzo uciążliwe, ponieważ pojawiają się trudności ze zrozumieniem rozmowy, dlatego warto zainwestować w ochronniki słuchu, których działanie zaprezentujemy w poniższym artykule.
Co należy wiedzieć o hałasie?
Porównanie hałasu do radioaktywności wcale nie jest na wyrost. Jego szkodliwość zależy od czasu narażenia oraz jego poziomu. Nawet pięć minut zaniedbania podczas jednego dnia pracy może uszkodzić słuch na całe życie. Stuprocentowy efekt ochronny zapewniają jedynie ochronniki słuchu, które powinny być używane przez cały czas przebywania w hałasie. Należy również kontrolować, czy nauszniki przylegają ściśle do ucha oraz czy poduszki nie są popękane. Poziomem komfortowym dla człowieka jest poziom poniżej 50 dB, który generuje np. lodówka lub płynąca w rzece woda. Wyjątkowo głośno robi się już na stadionie oraz przy odpalonej pile spalinowej lub jadącym motocyklu (105-118 dB). Próg natychmiastowego bólu wynosi 130 dB, który jest równoznaczny z uderzeniem młota pneumatycznego, natomiast uszkodzenia fizyczne mogą pojawić się podczas wystrzału z broni lub oglądaniu sztucznych ogni (ok. 160 dB).Nauszniki pasywne oraz aktywne
Jeżeli hałas ma małe natężenie, do ochrony słuchu wystarczą wkładki przeciwhałasowe. W przeciwnej sytuacji, gdy np. prace dotyczą kucia nawierzchni młotem pneumatycznym, należy wyposażyć się w specjalne ochronniki słuchu, które można podzielić na nauszniki pasywne oraz nauszniki aktywne. Zobaczmy, czym charakteryzują się każde z nich. Nauszniki pasywne są najlepszym rozwiązaniem w przemysłowych środowiskach pracy, gdzie natężenie hałasu jest średnie (np. w warsztatach lub drukarniach), duże (w rolnictwie, na lotniskach) czy wręcz ogromne. Charakteryzują się niewielkim ciężarem oraz dużą przestrzenią wewnątrz nauszników, która zapewnia komfort pracy. Można je spotkać w wersjach z pałąkiem kanarkowym, składanym, a także nahełmowym. Posiadają poduszki uszczelniające, które wypełnione są miękką pianką zapewniającą równomierne rozłożenie siły docisku poprzez idealne dopasowanie. Nauszniki aktywne wzmacniają dźwięki o niskim natężeniu. Przed poziomem 80dB wzmacnianie przechodzi w coraz silniejsze tłumienie, aby przy poziomie 82dB stopień dźwięku nie został przekroczony. Bardzo często nauszniki aktywne mają możliwość podłączenia krótkofalówki lub telefonu komórkowego.Niektóre z nich służą do komunikacji między pracownikami w środowisku z dużym natężeniem hałasu, a inne mają zastosowanie w sportach strzeleckich lub są rekomendowane dla myśliwych – wyjaśnia ekspert firmy Konfexim, która zaopatruje wykonawców w niezbędne środki bezpieczeństwa higieny pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana