Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Cechy dobrego oświetlenia parkowego
Oświetlenie parkowe daje możliwość bezpiecznego i komfortowego korzystania z terenu mimo wcześnie zapadającego zmroku. Dobrze doświetlone alejki i ścieżki pozwalają na spacery z dziećmi, uprawianie sportu czy przechadzki z psem w czasie jesiennych i zimowych poranków i wieczorów. Lampy montowane w parkach powinny nie tylko poprawiać widoczność, ale też być atrakcyjną dekoracją i ozdobą, której wygląd współgra z roślinnością i małą architekturą.
Jakie powinno być dobre oświetlenie parkowe?
Oświetlenie parkowe różni się od innych lamp montowanych na zewnątrz. W jego przypadku kwestie związane z projektem oprawy i słupa, na którym zostanie umieszczone, są przynajmniej tak samo ważne, jak cechy łączące się z użytecznością i eksploatacją. Lampy montowane w parkach powinny zawsze pasować do estetyki otoczenia i być dobrane do charakteru parku oraz obiektów znajdujących się w pobliżu. Zupełnie inny rodzaj opraw sprawdzi się w tradycyjnym parku utrzymanym w stylu angielskim, a zupełnie inny w parku nowoczesnym, z dużą ilością odkrytej przestrzeni rekreacyjnej – mówi przedstawiciel firmy MT LED, która zajmuje się dostarczaniem oświetlenia LED.
Oświetlenie parkowe stanowi szczególny przykład lamp, ze względu na to, że musi gwarantować uzyskanie odpowiedniego efektu wizualnego zarówno wtedy, gdy jest włączone, jak i w ciągu dnia. Atrakcyjność lamp jest często bardzo ważna dla całościowego wrażenia, jakie wywiera park na odwiedzających. Dlatego rozmieszczenie poszczególnych lamp musi być odpowiednie nie tylko ze względu na właściwe doświetlenie wszystkich obszarów, które tego wymagają, lecz również ze względu na zachowanie spójności z układem alejek, ławek oraz całej infrastruktury.
W przypadku lamp montowanych w parku niezwykle istotna jest ich wytrzymałość. Oświetlenie parkowe powinno być wandaloodporne, dobrze też, gdy nie będzie zbyt podatne na uszkodzenie podczas prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych zieleni parkowej. Tak jak wszystkie lampy montowane na zewnątrz muszą bez problemu znosić różne warunki atmosferyczne. Ze względu na większe na takim terenie zagrożenie spadającymi konarami i gałęziami dobrze, by miały zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Cechy użytkowe oświetlenia parkowego
Lampy przeznaczone do montażu w parku powinny być energooszczędne, tak by ich koszty eksploatacji nie były problemem dla budżetu samorządu, który płaci za ich funkcjonowanie. Bardzo ważną cechą jest również utrzymana na wysokim poziomie trwałość stosowanych źródeł światła. Istotny jest również koszt wymiany poszczególnych lamp.
Oprawy parkowe są ważnym elementem kreowania wyglądu parku. Przy rozmieszczaniu opraw i wyborze ich typów warto rozważyć efekt, jak da emitowane przez nie oświetlenie. Doświetlana zieleń powinna wyglądać możliwie naturalnie, dobrze, jeśli lampy dają możliwość wpływania na to, jak ukierunkowany jest strumień światła. Oświetlenie parkowe nie powinno świecić do góry, ponieważ oznacza to marnowanie energii i przyczynia się do tzw. chaosu świetlnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana