Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Cięcie konstrukcji przy braku możliwości zakotwienia do podłoża
Konstrukcje betonowe stanowią stały element architektury zarówno w miastach, jak i poza nimi. Budowane w różnych okresach i z zastosowaniem rozmaitych technologii, po latach wymagają rozebrania lub przekształcenia. Wówczas niezbędne jest ich ciecie za pomocą odpowiednich technik i narzędzi. Utrudnieniem mogą być zarówno gabaryty, jak i miejsca, w których są wykonywane cięcia. Jednym z nich jest też brak możliwości zakotwiczenia do podłoża.
Technika diamentowa w cięciu betonu
Używanie narzędzi do cięcia materiałów zazwyczaj kojarzy się z dzieleniem na części desek czy metalowych kształtowników. W warunkach przemysłowych przecina się też blachy, płyty i inne większe elementy. Natomiast dzielenie czy formowanie stwardniałego betonu rzadko jest utożsamiane z tą czynnością. Wynika to zapewne z faktu, że konstrukcje z tego materiału nie tylko mają inne gabaryty, ale też często nietypowe kształty. W efekcie zastosowanie standardowej ręcznej piły jest niemożliwe nie tylko ze względu na jej parametry techniczne, ale też wielkość.
Nietrudno sobie wyobrazić te ograniczenia, przyjmując, że przecinanie betonu dotyczy konstrukcji takich jak zbrojone filary mostów, podłoża wiaduktów, pale nośne budynków czy wielocentymetrowe stropy i posadzki. Aby sprostać tym zadaniom, w firmie Diam-Bet do takich celów stosuje się nowoczesną technikę diamentowego cięcia betonu. Jej istotą jest wykorzystanie specjalnych narzędzi z segmentami diamentowymi, które doskonale radzą sobie zarówno ze stalą, jak i z betonem. Najczęściej są to piły tarczowe i linowe – te drugie są niezastąpione przy dzieleniu elementów konstrukcyjnych o dużych gabarytach.
Piły ręczne do cięcia betonu bez kotwiczenia do podłoża
Wykorzystanie nowoczesnych pił tarczowych i linowych z segmentami diamentowymi zazwyczaj wymaga mocowania tych urządzeń na specjalnych szynach. Tylko wówczas mogą one stawić opór sile, jaka działa na nie przy przecinaniu masywnych elementów o zwartej strukturze. Nie zawsze jednak takie mocowanie jest możliwe. Brak możliwości zakotwiczenia piły do podłoża sprawia, że cięcie wykonuje się za pomocą narzędzi ręcznych.
Piły ręczne budową przypominają te przeznaczone do cięcia drewna czy metalu. Mają nieco większe gabaryty i mogą być zasilane zarówno energią elektryczną, jak i silnikiem spalinowym. W przeciwieństwie do narzędzi stolarskich czy do metali są one wyposażone w tarcze i diamentowymi elementami. Dlatego praca za ich pomocą jest efektywniejsza i obejmuje materiały o trudniejszej strukturze.
Piły ręczne nie tylko pozwalają na cięcie betonu bez kotwiczenia do podłoża. Sprawdzają się też w ciasnych przestrzeniach oraz w trudno dostępnych miejscach, w których nie można zastosować innego sprzętu. Za ich pomocą można fragmentować lub kształtować beton o grubości do 20 cm. Są niezastąpione tam, gdzie konieczne jest stosowanie techniki na sucho.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana