Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Co warto wiedzieć na temat gontowych pokryć dachowych?
Wśród dostępnych na rynku pokryć dachowych, jednym z ciekawszych bez wątpienia są gonty. Dawniej rozwiązanie to było dość drogie i skomplikowane w budowie, jednakże za sprawą nowoczesnych technik produkcyjnych, dziś może pozwolić sobie na nie niemal każdy. W tym artykule przyglądamy się więc bliżej dachowym gontom wyjaśniając, czym dokładnie są oraz jakie mają zalety.
Definicja gontów dachowych
Na gontowe pokrycie składają się niewielkie elementy, które należy ze sobą odpowiednio połączyć. Rozwiązanie to upodobali sobie przede wszystkim zarządcy budynków zabytkowych o skośnych dachach, choć można je również stosować w nowoczesnej architekturze. Dawniej gonty wytwarzano wyłącznie z drewna, docinanego do postaci niewielkich deseczek. Jest to jednak materiał budowlany wymagający regularnej konserwacji, a dodatkowo gonty tego typu mogły być wykonywane tylko z kilku gatunków drzew. Ich zakup i użytkowanie generowały więc dość wysokie koszty, dlatego właśnie wymyślono bardziej przystępną alternatywę. Są nią gonty bitumiczne, sprzedawane w arkuszach. Tworzy się je z włókien organicznych, asfaltu oraz posypki mineralnej nadającej im kolor.
Zalety pokryć gontowych
Chcąc przeanalizować atuty omawianego rozwiązania, należy zacząć od walorów estetycznych. Mamy tu bowiem do czynienia z szeroką ofertą kolorów i kształtów, dzięki czemu bez trudu dopasujemy gonty do konkretnego stylu architektonicznego. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na produkty bitumiczne, uzyskamy wyjątkową trwałość. Wspomniany materiał doskonale radzi sobie z oddziaływaniem promieni słonecznych, nie zniszczy się też pod wpływem opadów deszczu czy śniegu. Niektórzy producenci są tak pewni niezawodności swoich wyrobów, że oferują na nie dożywotnią gwarancję. Oprócz trwałości i designu, gonty stanowią skuteczną izolację akustyczną. Cecha ta okaże się przydatna zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wykorzystywać przestrzeń poddasza jako pokoje mieszkalne.
Jak zamontować gontowe pokrycie?
Choć montaż omawianego pokrycia jest stosunkowo szybki, wymaga dużej precyzji i staranności. Warto więc zlecać to zadanie specjalistom, na przykład z firmy Dach Styl oferującej dachy w Rykach czy Puławach, ze względu na ich wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu takich prac. Cały proces musi rozpocząć się od dokładnego oczyszczenia powierzchni dachu z fragmentów roślin i innych odpadków, gdyż tylko wówczas instalowane pokrycie będzie się trzymać. Dysponując już czystą przestrzenią, można przejść do układania gontów. Robimy to zaczynając od okapu, by stopniowo przechodzić do szczytu dachu. Na koniec, warto zwrócić uwagę na sposób łączenia pojedynczych elementów zestawu. Co do zasady należy robić to w taki sposób, by krawędź kolejnego modułu, została przybita dokładnie w połowie poprzedniego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana