Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy domy z drewna są odporne na ogień?
Wiele osób marzy o posiadaniu drewnianego domu. To rozwiązanie ma wiele zalet. Domy z drewna są przytulne oraz zdrowsze zarówno dla otoczenia, jak i mieszkańców. Często jednak decyzję o budowie powstrzymuje strach przed łatwo rozprzestrzeniającym się potencjalnym pożarem. Czy domy z drewna rzeczywiście nie są odporne na ogień i mogą być niebezpieczne?
Nie ma się czego bać?
Chociaż drewno samo w sobie jest materiałem łatwopalnym, to dzisiejsze domy z drewna nie są tak bardzo podatne na ogień. Powodem są nowoczesne technologie, które pozwalają zabezpieczyć budynek przed ewentualnym pożarem. Dodatkowo obecnie często buduje się domy szkieletowe z wysokiej klasy materiałów, które charakteryzują się solidnością wykonania i chronią nie tylko przed ogniem, ale również przed innymi czynnikami. Co jednak zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć dom przed pożarem?
Wewnętrzna ochrona
Dom drewniany jest bardziej odporny na ogień, jeśli jego konstrukcja jest wykonana z drewna czterostronnie struganego, czyli takiego ze ściętymi krawędziami. Nie jest ono podatne na ogień, ponieważ płomieniom więcej czasu zajmuje podpalenie gładkiej powierzchni. Dodatkową zaletą drewna czterostronnie struganego jest jego odporność na szkodniki.
Kolejnym sposobem na zabezpieczenie domu przed pożarem jest użycie w konstrukcji wewnętrznej okładziny wykonanej z płyt gipsowych. Najlepiej, jeśli są to płyty F, bo charakteryzują się one mniejszą podatnością na spalanie. Dobrze sprawdzą się również płyty podwójne, włókno-cementowe lub gipsowo-kartonowe typu „grubas”, które mają około dwukrotnie większą grubość niż standardowe płyty.
Zewnętrzne zabezpieczenia
W celu uchronienia domu od pożaru można zdecydować się na impregnację drewna. Ponadto dobrze jest zastosować również płyty włókno-cementowe jako poszycie szkieletu. Warto zainwestować w dodatkową ochronę i zabezpieczyć dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To sprawi, że mieszkanie tam będzie o wiele bezpieczniejsze.
Oczywiście ochrona życia i zdrowia mieszkańców to kwestia kluczowa podczas budowy domu. Dlatego warto powierzyć to zadanie fachowcom. Przykładowo, firma Ligar specjalizuje się w budowie domów drewnianych. Wykorzystuje technologie, które uczynią Twój dom bezpiecznym miejscem.
Co możesz zrobić?
Ty również masz wpływ na zmniejszenie ryzyka pożaru w Twoim domu. Przede wszystkim dbaj o to, aby instalacje (grzewcza, gazowa i elektryczna) były cały czas sprawne. Pamiętaj o przeprowadzaniu kontroli przynajmniej raz w roku. Nie pozwól, żeby zaniedbanie tej kwestii było powodem katastrofy.
Dobrym pomysłem jest też zamontowanie w domu czujników gazowych, które będą w stanie szybko wykryć ogień. Zaopatrz się również w gaśnice przeciwpożarowe. Poza tym, używaj wszystkich sprzętów zgodnie z ich przeznaczeniem i przestrzegaj dzieci przed zabawą ogniem. Bądź ostrożny, a ryzyko pożaru w Twoim domu znacznie zmaleje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana