Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy panele solarne sprawdzają się w polskim klimacie?
Wielu potencjalnych użytkowników fotowoltaiki zastanawia się, czy będzie ona efektywnie działać w polskim klimacie, gdzie przecież słońce nie operuje z jednakową siłą cały rok. Praktycznie przez większość miesięcy w roku niebo bywa zachmurzone. Nie są to jednak uzasadnione obawy, ponieważ baterie solarne działają również przy mocnym zachmurzeniu. Istotne jest natomiast, w jaki sposób zostały one zamontowane.
Panele fotowoltaiczne działają niezależnie od pory roku
To prawda, że panele solarne wytwarzają prąd wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Dzieje się tak również w pochmurne dni, jednak ich wydajność jest wtedy mniejsza. Nawet zimą, która zawsze występuje w umiarkowanym klimacie, wydajność jest dobra. To akurat w listopadzie i grudniu baterie fotowoltaiczne dają mniej prądu z tego powodu, że dni są krótkie.
Panele solarne, które instalują takie firmy jak SUNECO, produkują najwięcej prądu od maja do września. Powstają wtedy spore nadwyżki energii, które można magazynować i zużywać w miesiącach zimowych.
Czy do wydajnej pracy paneli fotowoltaicznych potrzebne są upalne dni?
Panele solarne pracują optymalnie, gdy temperatura oscyluje w granicach 25 stopni Celsjusza. Jednak gdy występują długotrwałe upały, moduły instalacji mogą się przegrzewać, co powoduje spadek ich mocy. Silne zachmurzenie również powoduje mniejszą produkcję prądu, jednak nie jest tak, że fotowoltaika nie wytwarza prądu w ogóle. Promienie słoneczne docierają do ziemi nawet przez grubą warstwę chmur, jest ich jednak mniej.
Na jakiej szerokości geograficznej montowane są panele solarne?
Instalacje fotowoltaiczne występują wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba pozyskania energii ze słońca. Można je spotkać w krajach leżących na południe od Polski. W krajach położonych blisko równika spotkać ich można o wiele więcej. W różnych miejscach globu ilość docierającej do jego powierzchni energii słonecznej jest różna.
Miejsce zamontowania paneli solarnych
Na moc i wydajność paneli fotowoltaicznych, oprócz szerokości geograficznej ma wpływ również sposób zamontowania. Baterie słoneczne powinny być zawsze skierowane na południe w ten sposób, by nie zasłaniały ich żadne budynki czy drzewa. Optymalny kąt nachylenia paneli to 30 do 40 stopni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana