Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy pompa ciepła może współpracować z fotowoltaiką?
Czy pompa ciepła może współpracować z fotowoltaiką? Oto pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób planujących budowę domu. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz chęci oszczędzania na kosztach eksploatacji, połączenie tych dwóch technologii wydaje się być idealnym rozwiązaniem. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając sposób współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną oraz analizując opłacalność takiego połączenia.
W jaki sposób pompa ciepła może współpracować z fotowoltaiką?
Pompy ciepła, które możesz kupić np. w firmie Dragon produkującej te urządzenia, są urządzeniami, które wykorzystują energię odnawialną, pozyskiwaną z powietrza lub ziemi do ogrzewania budynków. Jednak ich działanie wymaga również pewnej ilości energii elektrycznej, potrzebnej do napędzania sprężarki. W tym miejscu z pomocą przychodzi fotowoltaika – panele fotowoltaiczne (PV) wytwarzają energię elektryczną z energii słonecznej, która może być wykorzystywana do zasilania pompy ciepła. Dzięki temu energia potrzebna do jej działania staje się praktycznie darmowa.
Czy opłaca się zainstalować pompę ciepła i fotowoltaikę?
Decyzja o montażu pompy ciepła w Legnicy czy innych lokalizacjach w połączeniu z fotowoltaiką może przynieść wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i ekologicznych. Po pierwsze obniża się wskaźnik EP, co oznacza mniejsze zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej. Dom staje się bardziej przyjazny dla środowiska i łatwiej spełnia wymogi określone w przepisach budowlanych.
Po drugie prąd zużywany przez pompę ciepła jest wytwarzany przez panele fotowoltaiczne, co sprawia, że eksploatacja pompy nie generuje praktycznie żadnych kosztów. W efekcie uzyskujemy szybszy zwrot inwestycji oraz uniezależniamy się od zmiennych cen prądu i paliwa do tradycyjnych kotłów.
Po trzecie taki system ogrzewania wpływa na niższy koszt użytkowania budynku oraz lepszy komfort cieplny. Pompa ciepła może być także wykorzystywana do chłodzenia domu latem bez dodatkowych kosztów. Ponadto eliminujemy potrzebę wygospodarowania przestrzeni na kotłownię oraz magazynowanie paliwa do kotła.
Warto również zwrócić uwagę na ekologiczne kwestie takiego rozwiązania – brak konieczności budowy kominów, bezobsługowość systemu ogrzewania oraz realny wpływ na poprawę jakości powietrza w danej okolicy. Wszystko to przekłada się również na wyższą wartość nieruchomości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana