Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym kierować się przy zakupie rozdzielnicy elektrycznej?
Rozdzielnice elektryczne są niezbędnym elementem w pomieszczeniach, w których występują duże ilości kabli, wymagających odpowiedniego zabezpieczenia. Muszą one sprostać coraz większym wymaganiom, związanym z rozwojem technologii, dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Z naszego artykułu dowiesz się, czym kierować się przy wyborze rozdzielnic elektrycznych.
Prosty montaż i konfiguracja
Bezpieczeństwo i funkcjonalność – bez tych dwóch cech nie ma mowy o wartej zakupu rozdzielnicy elektrycznej. Producenci muszą również pamiętać o rosnących wymaganiach wobec instalacji elektrycznych i zakładać wzrost zapotrzebowania na energię w przyszłości, które będzie wynikało z powiększającej się ilości urządzeń w domach czy biurach. Rozdzielnice elektryczne, wykorzystywane przy skomplikowanych instalacjach, powinny być jednak proporcjonalnie łatwe w konfiguracji oraz montażu. Wydawać by się mogło, że przy dużej ilości kabli, wystarczy zwiększyć rozmiar rozdzielnicy, ale producenci stawiają na minimalizację rozmiarów przy zachowaniu funkcjonalności. W przejrzystości instalacji oraz skróconym czasie jej wykonania pomaga duża wewnętrzna powierzchnia użytkowa. Pozwala ona na przeprowadzenie części przewodów w powiększonych obszarach bocznych i zamocowanie ich zatrzaskowymi uchwytami do kabli. Jeżeli chodzi o montaż, nie powinien wymagać on wielkiego wysiłku. Nowoczesne rozdzielnice elektryczne wyposażone są w szczeliny, które pomagają w obrysowaniu otworu, a także wbudowaną poziomicę, redukującą czas potrzebny do instalacji urządzenia. Uchwyty do montażu podtynkowego są z kolei wykonane w sposób umożliwiający założenie ich w położeniu zarówno pionowym, jak i poziomym. Udogodnieniem jest także podwyższona rama maskująca, dzięki której rozdzielnice elektryczne częściowo wbudowane sprytnie zlewają się z powierzchnią ściany. Montaż lub demontaż maskownicy można wykonać w kilka sekund – za sprawą zastosowania śrub mocujących z techniką szybkiego montażu.Bezpieczeństwo oraz trwałość
Przejdźmy do wspomnianego na początku artykułu bezpieczeństwa. Na jego wysoki poziom wpływają m.in. specjalne kasetki, w których umieszcza się zaciski PE i N, oraz dodatkowe wyłączniki różnicowoprądowe, które zabezpieczają wszystkie gniazda wtykowe i obwody prądowe. Warto zwrócić uwagę na zgodność rozdzielnicy elektrycznej z normą PN-EN 60439-3, która opisuje, jakie wartości parametrów dany typ obudowy musi spełniać, aby była bezpieczna. Wśród nich można wymienić m.in. stopień ochrony IP, udarowość IK oraz próby palności metodą rozżarzonego drutu. Bez tej normy instalator musi we własnym zakresie zbadać i przetestować gotową rozdzielnicę stosownie do przepisów. Wszystkie powyższe kryteria są istotne przy zakupie rozdzielnicy elektrycznej, ale warto zwrócić uwagę również na jej estetykę, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nie jest ona widoczna w pomieszczeniu.Nowoczesne modele są wyposażone w drzwiczki z trwałych materiałów, które nie odkształcają się, zachowują swój kolor przed długi okres, a ponadto są gwarancją odpowiedniego stopnia ochrony IP – wyjaśnia pracownik sklepu internetowego Elektryk.pl, w którego ofercie znajdują się m.in. aparaty modułowe, rozdzielnice elektryczne, osprzęt siłowy, rozłączniki, wskaźniki zużycia energii elektrycznej, elementy montażowe oraz liczne narzędzia przydatne podczas prac związanych z instalacją lub naprawą instalacji elektrycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana