Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym są materiały nieżelazne?
Powszechne zastosowanie żelaza spowodowało, że przez wiele lat było ono najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym wykorzystywanym w wielu gałęziach gospodarki. I choć nie ma w tym nic dziwnego, charakteryzuje się ono bowiem doskonałymi właściwościami, warto wiedzieć, że istnieją także inne materiały, które nie ustępują mu jakością i są równie chętnie wykorzystywane zarówno do tworzenia wielkopowierzchniowych konstrukcji, jak i niewielkich elementów. Mowa tutaj o materiałach niezależnych. Co to takiego?
O to, czym są materiały nieżelazne, zwane również metalami kolorowymi, zapytaliśmy naszego rozmówcę, przedstawiciela firmy Cmplast. Materiały nieżelazne są to metale niezawierające w swoim składzie żelaza. Można wskazać wiele ich rodzajów, które różnią się od siebie właściwościami i zastosowaniem. Mimo różnic wszystkie z nich mają jednak pewne cechy wspólne, do których należy, chociażby wysoki połysk, a także dość dobre przewodnictwo cieplne.
Materiały niezależne to m.in.: złoto, srebro, brąz, cynk, ołów, miedź, a także mające powszechne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu -aluminium i mosiądz.
Aluminium
Aluminium, czyli glin o czystości technicznej jest jednym z najczęściej występujących w przyrodzie pierwiastków. Dzięki swoim właściwościom ma zastosowanie w niemalże wszystkich dziedzinach przemysłu i jest drugim po żelazie najczęściej stosowanym metalem i surowcem dominującym wśród materiałów nieżelaznych. Swoją popularność zawdzięcza korzystnym dla wielu branż właściwościom. Aluminium jest lekkie i plastyczne oraz odporne na korozję, a dodatkowo to materiał odpowiedni do spawania oraz anodowania. Wykorzystywany jest m.in. w przemyśle stoczniowym, chemicznym oraz samochodowym, a także przy budowie konstrukcji spawanych.
Mosiądz
Mosiądz jest stopem miedzi oraz cynku. Połączenie tych dwóch metali sprawia, że jest to materiał charakteryzujący się wysoką odpornością na korozję, warunki atmosferyczne oraz niekorzystny wpływ wody. Pod wpływem działania wysokich temperatur staje się bardzo plastyczny, dzięki czemu w łatwy sposób można poddawać go różnym formom obróbki, w tym także obróbce CNC. To pozwala na wykonywanie z niego części o skomplikowanych kształtach. Mosiądz znajduje zastosowanie między innymi w produkcji komponentów grzewczych oraz wodno-kanalizacyjnych, armatury przemysłowej, części do przewodów rurowych, a także wielu innych elementów.
Podsumowując, materiały niezależne to metale, które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Mimo to charakteryzują się doskonałymi właściwościami, dzięki czemu mają wszechstronne zastosowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana