Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Istotne składniki w składzie farby
Czym są farby, teoretycznie wszyscy wiemy, ale jak one działają? Dlaczego farby językiem specjalistów to systemy malarskie? Teoretycznie oczywiste jest, że właściwości farb zależą od ich składu, ale zerkając na fachowe etykiety nawet najprostszych produktów, właściwie nie wiemy, jakie reakcje w nich zachodzą, by tworzyły się powłoki albo jak to się dzieje, że na lakier samochodowy nie zadziała rozpuszczalnik, którego bez problemu użyjemy do wytarcia cienkiej warstwy zaschniętej farby do malowania ścian.
Klasyfikacja systemów malarskich
Systemy malarskie to temat bardzo obszerny, który postaramy się kolejno nieco zgłębić. Specjaliści mówią o farbach jako o systemach malarskich, ponieważ farby można dzielić w różny sposób, na przykład wg stanu fizycznego, tworzenia filmu, typu lepiszcza, pigmentu, kolejności nakładania powłok, czy zaprojektowanego użycia. Mówimy więc na przykład o całych systemach malarskich sieciowanych fizycznie i chemicznie. W tych pierwszych warstwa farby tworzy się bez reakcji chemicznej, a utworzony z niej cienki film można rozpuścić, używając rozpuszczalnika, który oryginalnie wchodzi w skład systemu. Tworzą się tzw. powłoki odwracalne. W przypadku systemów sieciowanych chemicznie, powłoki początkowo również mogą być sieciowane fizycznie przez odparowanie lotnych rozpuszczalników, lecz następnie musi zajść reakcja chemiczna – tworzy się wówczas powłoka nieodwracalna. Najprostszy przykład: system malarski sieciujący na powietrzu, gdzie naszą reakcją chemiczną jest utlenianie.
Farby dwuskładnikowe poliuretanowe
Jak mówią nam przedstawiciele firmy Frankowski Coating z Rusocina, ciekawym przykładem dwuskładnikowej farby, systemu malarskiego sieciowanego chemicznie, jest dwuskładnikowy system malarski poliuretanowy. W takim systemie lepiszczem jest żywica, która zawiera grupy wodorotlenowe, na przykład żywica akrylowa lub żywica poliestrowa. W zależności od tego, jaki środek sieciujący zostanie wykorzystany, można osiągnąć konkretne właściwości farby, na przykład trwałość koloru w przypadku farb stosowanych na zewnątrz, czy lepszą odporność chemiczną. Kombinacje poliuretanów w składzie mogą być niesamowicie modyfikowane, dzięki czemu przemysłowe farby poliuretanowe mogą mieć tak szerokie zastosowanie w budowie zarówno pojazdów drogowych, jak i kolejowych, jachtów i samolotów, w przemyśle lotniczym i wiatrowym.
Nie bez powodu więc farby to całe systemy malarskie, bo nawet już tylko farby poliuretanowe to bardzo obszerny temat, szczególnie jeśli chodzi o przemysł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana