Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak dobierać olej opałowy do kotła?
Ogrzewanie budynków za pomocą kotłów zasilanych poprzez oleje opałowe jest popularnym rozwiązaniem, na które z roku na rok decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych oraz firm. Dlatego też w tym artykule prezentujemy podstawowe informacje na temat oleju opałowego i podpowiadamy jak go odpowiednio dobrać do danego zastosowania.
Czym jest olej opałowy i jakie są zalety stosowania go do ogrzewania budynków?
Olej opałowy to rodzaj paliwa stałego, które jest stosowane do ogrzewania domów i innych budynków. Jest to wysoce wydajny rodzaj paliwa, który może wytwarzać duże ilości ciepła, przy niskich kosztach. Możliwe jest to natomiast dzięki jego wysokiej kaloryczności. Olej opałowy produkowany jest z wykorzystaniem procesu destylacji ropy naftowej. Bazujące na nim systemy grzewcze cechują się natomiast łatwą obsługą i bezpieczeństwem użytkowania.
Jakie są rodzaje olejów opałowych?
Olej opałowy, który znaleźć można między innymi w ofercie hurtowni paliw Orion z Gdańska, dzieli się na trzy podstawowe rodzaje. Różnią się one między sobą przede wszystkim zawartością siarki oraz gęstością. W związku z tym na rynku dostępny jest:
lekki olej opałowy o gęstości wynoszącej od 0,82 do 0,85 g/m3 i zawartości siarki do 0,1%,
średni olej opałowy o gęstości wynoszącej od 0,85 do 0,0,89 g/m3, w przypadku którego graniczna zawartość siarki nie jest najczęściej wskazywana,
ciężki olej opałowy o gęstości wynoszącej powyżej 0,89g/m3 i zawartości siarki do 1%.
W jaki sposób dobrać odpowiedni rodzaj oleju opałowego?
Dobór odpowiedniego rodzaju oleju opałowego powinien zawsze odbywać się z uwzględnieniem rodzaju instalacji grzewczej, w jakiej ma być on stosowany oraz jej lokalizacji. W związku z tym w przypadku kotłów na olej opałowy zastosowanych w budynkach mieszkalnych oraz niewielkich firmach należy wybrać lekką odmianę tego paliwa opałowego. Z kolei średni oraz ciężki olej opałowy o większej gęstości, a także wyższej zawartości siarki przeznaczony jest do zastosowania w zakładach przemysłowych, instalacjach przemysłowych oraz elektrociepłowniach i ciepłowniach.
Podsumowując, olej opałowy dzieli się na trzy podstawowe rodzaje pod względem jego gęstości. Jego rodzaj należy natomiast dopasować do miejsca instalacji grzewczej, w jakiej ma być on zastosowany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana