Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak działa wyczystka kominowa?
Utrzymanie przewodu kominowego w czystości przez wielu właścicieli domów jest kwestią nagminnie ignorowaną, a jednocześnie niezwykle ważną. Tylko czysty komin może zapewnić skuteczne odprowadzanie spalin, a jednocześnie nie będzie narażony na ryzyko zapalenia się sadzy. Ważnym elementem komina, który umożliwia sprawne oczyszczenie go z zalegającym osadów i innych niepożądanych obiektów, jest wyczystka kominowa. Co to takiego, jak działa i do czego służy?
Czym jest wyczystka kominowa?
Wyczystka kominowa to część przewodu kominowego, w których zbiera się sadza będąca produktem ubocznym procesów spalania oraz inne zanieczyszczenia gromadzące się w kominach. Wyczystka kominowa posiada drzwiczki rewizyjne, które po oczyszczeniu komina przy pomocy szczotki otwiera się i wygarnia przez nie zgromadzone odpady. W przypadku wyczystek w systemach kominowych podłączonych do pieców gazowych i olejowych, wyczystka posiada ponadto system odprowadzania skroplin.
Jak to działa?
Zasada działania wyczystki jest bardzo prosta.
Część sadzy i innych zanieczyszczeń wpada do wyczystki po samodzielnym oderwaniu się od ścianek komina – mówi specjalista firmy TanieKominy.pl – Pozostałe są odrywane podczas czyszczenia komina przy użyciu szczotek kominiarskich. Wyczystka gromadzi je wszystkie. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy otworzyć drzwiczki rewizyjne i usunąć zebrane zanieczyszczenia. Podsumowując wyczystka pełni tę samą rolę, co popielnik w urządzeniach grzewczych. Jej zamontowanie w przewodzie kominowym znacznie ułatwia oczyszczanie przewodów kominowych i chroni przez rozprzestrzenianiem się pyłów i innych zanieczyszczeń po kotłowni. Jeśli przewód nie posiada wyczystki, do usunięcia zanieczyszczeń z komina konieczne jest odłączenie pieca, zablokowanie wylotu przewodu i zabezpieczenie kotłowni przed zabrudzeniem. Nie daje to jednak pełnej pewności, że oderwana sadza nie przedostanie się do pomieszczenia.
Dlaczego należy czyścić komin?
Czyszczenie to nieodłączny element konserwacji komina. Dlaczego jest ono tak ważne? W procesie spalania wytwarza się pył, który osadza się na ściankach komina. Z czasem ta sadza coraz bardziej zarasta światło komina, powodując obniżenie ciągu – spaliny, które nie mają jak wydostać się przed komin na zewnątrz, duszą ogień w komorze kotła, utrudniając spalanie paliwa. Jest to nie tylko nieekonomiczne, ale również może prowadzić do wytworzenia się bardzo toksycznego tlenku węgla, potoczni nazywanego czadem. Inne poważne zagrożenie, którego można uniknąć regularnie czyszcząc komin, to zapalenie się sadzy, czyli pożar w kominie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana