Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła mogą pozyskiwać energię z gruntu lub z powietrza i zasadniczo do pracy nie wymagają dużej mocy elektrycznej. Obecnie pompy ciepła uznawane są za jedne z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposób ogrzewania domu – są tanie w eksploatacji i przyjazne dla środowiska. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zasadzie działania pomp ciepła.
Z czego składa się pompa ciepła i jak działa?
Obecnie na rynku dostępne są pompy ciepła powietrzne i gruntowe. Niezależnie jednak od modelu, każda pompa składa się z dwóch źródeł ciepła oraz samego urządzenia pobierającego energię. Źródłem dolnym może być powietrze, woda lub grunt. Górne źródło to instalacja grzewcza w budynku, najczęściej płaszczyznowa, czyli podłogowa, sufitowa lub ścienna. Z kolei pompa to urządzenie przekształcające energię pozyskaną ze środowiska na ciepło, które dystrybuowane jest do instalacji w celu ogrzania domu lub wody użytkowej.
Praca pomp ciepła opiera się na wykorzystywaniu zjawiska odwróconego obiegu – warto bowiem wiedzieć, że naturalnym kierunkiem przemieszczania się ciepła jest kurs od cieplejszego do chłodniejszego. W pompach ciepła ruch ten odbywa się w odwrotną stronę, czyli od chłodnej przestrzeni na zewnątrz do ciepłych pomieszczeń wewnątrz.
W dolnym źródle ciepła krąży ciecz, najczęściej roztwór glikolu, wody i środka przeciwzamrożeniowego. Czynnik absorbuje ciepło z otoczenia, czyli gruntu, powietrza lub wody i przekazuje je do pompy ciepła. W przypadku pomp powietrznych ciepło pozyskiwane jest za pomocą wentylatora, który zasysa powietrze i kieruje je bezpośrednio do pompy.
Przekazanie energii ze środowiska odbywa się w wymienniku ciepła. W powietrznych pompach czynnik roboczy ogrzewa powietrze zewnętrzne. W pompach z parownikiem następuje przekazanie energii cieplnej poprzez odparowanie czynnika chłodniczego. W pompach wyposażonych w skraplacz gorący czynnik jest skraplany. Następnie woda krążąca w instalacji grzewczej w domu odbiera ciepło i dystrybuuje je do urządzeń końcowych.
Dla kogo pompa ciepła?
Wszystkie urządzenia i akcesoria potrzebne do montażu pompy ciepła można kupić w internetowej hurtowni instalacyjnej Swatt.pl. O sposobie ogrzewania domu warto pomyśleć jeszcze na etapie projektowania. Decydując się na pompę ciepła wraz z rekuperacją, można zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych i spalinowych. W przypadku modernizacji starego budynku należy uwzględnić konieczność wymiany kaloryferów na takie, które będą współpracować z ogrzewaniem niskotemperaturowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana